| catalin542000 a întrebat:

Salut. Sunt in cautarea unui laptop de 13 inch.

Am gasit cateva modele care au ryzen 5800U, 16gb ram (cas asta este configuratia pe care mi-o doresc), acum ramane de vazut la capitolul baterie.

Vreau sa tina cat mai mult bateria si nu stiu cam la care dintre modelele de mai jos tine cel mai mult bateria: Laptop HP ENVY, ASUS ZenBook 13, HP Pavilion AERO, Lenovo Yoga Slim 7 sau MSI MSI Prestige 14 (stiu ca asta ultimul este de 14 inch dar ma rog, diferenta de 2cm pe rigla din cate am observat).

Deci daca m-ati putea ajuta sa imi spuneti la care distre modelele specificate tine cel mai mult bateria, toate modelele cu specificatiile de mai sus, adica un ryzen 7 5800U si 16gb ram. Restul toate au un ssd de 512gb si cam atat, irelevant ssd-ul zic.

Mi-ar placea sa ma tina bateria un 10 ore macar (dar 10 ore "in teren" vorba aia nu doar pe foaie iar din 10 sa fie 5, 6 ore). Desi sunt constient ca asa este tot timpul, nu este niciodata adevarat ce scrie pe foaie cel putin din punct de vedere al orelor de functionare a bateriei, dar ma rog, totusi sa imi spuneti care dintre laptopuri tine cel mai mult si eventual sa imi scrieti asa cu aproximatie si un numar de ore poate chiar la fiecare laptop in parte ca sa imi fac asa o idee.

De asemenea poate imi puteti spune si cam la ce modele se pot face upgrade-uri de ordinul spatiului de stocare si al ram-ului?


Sper sa imi raspunda careva care a detinut aceste laptopuri. Acuma, va dati seama, nu ne referim la jocuri, clar nu este pentru asa ceva, mai mult imi trebuie pentru programare in visual, eventual code blocks, android studio chestii de genul. Dar nu va ganditi la ceva profi, nu ma pricep asa de bine in ale programarii, sunt student si de acum incep sa invat programare, ce fac eu este mai mult "joaca de-a programarea), cumva imi pierd timpul acolo mai mult ca sa incerc sa invat!
In rest, am sa ill utilizes pentru Youtube, Facebook si cam atat. Jocuri, foarte rar in momentele cand nu sunt acasa la pc-ul personal, atat, in rest pentru jocuri am deja un pc de gaming de abia gata "conceput".