| Narco a întrebat:

am decis sa imi mai imbunatatesc PC-ul cu cate ceva.
In momentul de fata am un Intel i3 3240 3.40 GHz
Zotac GTX 1050 Ti Mini, 8 GB RAM HyperX DDR3 1.5V, 1600 mhz.
Placa de baza GA-H61M-DS2 Socket 1155.

Vreau sa imi schimb procesorul, placa de baza si ramii.
Imi voi lua Ryzen 2700x 4. 3GHz
Placa de baza ASUS PRIME B450M-A
Rami Kingston, HyperX Predator, 1.35V, 3200MHz, CL16

Exista vreo problema? Sunt compatibile? Am o sursa de 500W.

2 răspunsuri:
| Feitan a răspuns:

Nu recomand sa mergi pe AMD, cum a zis si Stresu : "ne jucam jocuri nu benchmarkuri", degeaba amd iti da numere mari la bani putini, experienta in joc oferita de nVIDIA/Intel e superioara. Rami recomand sa ii cumperi de pe olx in dual chanel.

| Jurasim a răspuns:

Cel mai bine si fara a da gresi este sa consulti site-ul https://pcpartpicker.com/
Este un fel de pcgarage de Romania insa mai bun; poti cauta orice tip de componenta pe el si iti poti alege componentele pe care le vreii pentru a-ti construi orice tip de PC; totodata iti arata si compatibilitatea dintre ele, care cu care se potriveste.