| catalin542000 a întrebat:

Salut tpu.Am gasit aceasta placa video pe un site Placa video MSI R6790 OC EDITION 1 gb gddr5 256 bity, modelul ei este acesta:
http://img04.olx.ro/......esorii.jpg

Si vine cu un cablu de alimentare suplimentar de 6 pini dar pe siteul placii video spune ca aceasta este singura placa video in care nu este neaparat sa pui si cablu de alimentare suplimentara.

1.Si unde vreau sa ajung este, eu am o sursa de 450 w si oare este destul pentru placa video avand in vedere ca scria acolo pe site-ul placii video ca nu trebuie cine stie ce surse puternice, consuma foarte putin si mai ca asi avea curaj sa trag concluzia ca merge si pe o sursa de 450 w, sursa care o am eu.

Nu sunt sigur deci vreau sa aud si alte pareri DA sau NU.

2.Si daca placa necesita o sursa sa zicem de 450 w si tu nu respecti si o pui pe o sursa de 300w placa se arde sau sursa pocneste?

Au fost doua intrebari funda pentru cine raspunde la amandoua?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sursa ta alimenteaza tot computerul. Pentru a vedea daca este buna sursa ar trebui sa faci un calcul aproximativ al consumului. Uite cateva softuri pe aici: http://forum.computergames.ro/......in-pc.html
Consumul placii video poti sa-l pui la 80-120 W. Parerea mea: o sursa de minim 600-650 W ar fi bine. Sursa da de cele mai multe ori sub 80 % din cat este specificat pe ea.