| catalin542000 a întrebat:

Salut tpu.Am o intrebare, vreau si eu o placa video si un procesor bun pentru pc meu, am 14 ani si sunt priceput la pc asamblez dezasamblez instalez windows-uri peste windows-uri etc.
Intrebarea mea este cum as putea face rost de bani ca as vrea un procesor 17 si o placa video ori nVIDIA geforcegtx 780 ori gtx 780 ti.
Deci repet cum pot face rost de bani nu conteaza ca dureaza asta este dar mai tarziu am sa ma bucur si ori ce munca sau ce zice-ti voi acolo a sa merite si as vrea sa fac ceva in asa fel incat sa castig daca se poate pana in 50 lei pe zi si tot asa tot asa pana imi fac banii ca sa imi cumpar ce am zis mai sus.
Deci ce as putea sa fac ca sa pot castiga cati-va banuti?

6 răspunsuri:
| SilviaDulcik a răspuns:

Muncesti.

Procesor 17? Ai vrut sa spui i7, nu?
Daca te arunci la i7 si la GTX 780 inseamna ca ori nu stii ce inseamna acele componente, ori esti bogat.

| catalin542000 explică (pentru SilviaDulcik):

Salut nu sunt bogat sar eu ti-am zis eu ma pricep in domeniu it chiar si daca am 14 ani nu conteaza ani conteaza creierul si da stiu despre ce componente este vorba.Si pot aduce bani adica sa strang dar dureaza si nu stiu ce sa fac.

| KodrutZ a răspuns (pentru catalin542000):

Ai face bine sa acorzi atentia necesara gramaticii si logicii in exprimare. Nu, nu ai nevoie nici de i7 si nici de 780 Ti (interesant ca te dai atoatestiutor dar nu ai habar ca un GTX 970 are cam acelasi nivel de performanta pentru aproape juma' de pret). i7 e moft daca nu faci bani cu el (randari, proiectare asistata, panotaje, procesare RAW la greu - fotografii de nunti de aia isi iau procesoare high-end...)

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

P.S. Invata engleza de la foarte bine in sus, programare web, logo design, SEO, sau macar de-ai putea scrie competent in romana. Bani "din clicuri" nu face nimeni.

| lOvEbwN a răspuns:

Pentru a munci cu ziua cum ar veni, trebuie să ai minim 16 ani, cel puţin aşa mi-a cerut mie la o firmă de-aproape. Cel mai uşor e să ceri bani părinţilor, de muncit nu prea poţi, sau să strângi banii de pachet.

| Kevin44 a răspuns:

Sal, pai iti este suficient un procesor i3 sau i5, ca i7 este prea scump si nu cred ca-ti poti permite iar la placa video un gtx este suficient, chiar si un gtx750 e destul de bun.
Pai, tu esti prea mic pentru a munci si ai destul timp pentru munca, stiu cum e, eu ma chinui sa-mi cumpar un gtx 750 da nu-i bai laughing)
Daca te pricepi bine in domeniul asta, du-te repara lu unu, la altu si castigi bani in felul asta, cred ca asta e singura cale, daca intr-adevar te descurci.
Adica ii instalezi lu unu jocuri, iar altuia windowsul, iar mai vine unu si tot asa, daca intlelegiwinking, bafta