| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu calculatorul cand il pornesc. Scoate un sunet infernal! chiar si cand merge scoate sunet destul de tare. asa ca am instalat niste programe ca am auzit ca poate sa reduca turatia ventilatorului, deci reducerea zgomotului Am tras Fan Speed 445 si imi arata niste temp de 127 de grade :))) este vreo problema, ce sa fac sa setez Fan speed ok...Va spun ca nu prea ma pricep si orice informatie e utila, Uitati si un print
http://imageshack.us/photo/my-images/513/sssssfi.png/
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Decat sa reduci turatia mai bine fa urmatoarele:
-scoate coolerul si cu o pensula de vopsit, curata, sterge-l de praf. Ia pasta termica (costa 2-3 lei) si inlocuieste-o pe cea dintre radiator si procesor. Intinde pasta in mod uniform te toata suprafata procesorului care este in contact cu radiatorul. Daca ai ajuns la 127 de grade celsius procesorul ar trebui sa fie prajit. Nu cred ca ai ajuns acolo dar nici nu e voie sa ajungi. Daca ai procesor Intel nu trebuie sa depaseasca 70 de grade. Nu te juca cu Fan Speed!