| victorbos a întrebat:

am revenit cu o intrebare care ma bate...As vrea sa imi deschid un server de jocuri(cs, sa-mp, minecraft) problema e ca...la ipul meu nu se poate conecta nimeni, am un router pentru wireless, din ipul stabil pe care il am 89.121.171.113(alte numere), s-a schimbat in 192.168.1.(alte numere), am incercat din router sa fac.nu am reusit, cand le zic sa se conecteze pe 89.121.171.113(alte numere) nu merge.va rog daca puteti spuneti-mi cum sa rezolv chestia asta fara sa schimb ipul sau routerul(chestie=sa pot deschide server la care sa se conecteze fara sa platesc o firma de host)

Va multumesc

1 răspuns:
| oPeL68 a răspuns:

Intri in config-ul routerului si la forwarding treci ip-ul local al calculatorului (de ex: 192.168.0.101) si port-ul serverului de CS.
IP-ul local il gasesti deschizand cmd si scrii "ipconfig -all".
Iar apoi cand vei da ip-ul de pe internet (de ex: 89.121.171.113) va functiona.