| vasileion1996 a întrebat:

am si eu cateva intrebari:
1)Daca imi tin pc curat si cu temperaturi scazute ma va tine mai mult timp(ani)decat normal?
2)De ce se ard pc?
3)Ce piese din Pc se strica/ard cel mai repede?
4)Cate ventilatoare pot sa pun intr-un pc la o sursa de 500W?
5)Daca pun un ventilator de 12 v iar altele de 8v are ceva?

Răspuns Câştigător
| DuDDy24 a răspuns:

1. da, asa e, daca pc-ul ruleaza in regim normal la temperaturi mai scazute poate sa functioneze o perioada mai lunga de timp, chiar mai mult de 10 ani
2.nu e o cauza anume...cauzele cele mai intalnite sunt componentele de proata calitate, mediul inconjurator (praf, umiditate mare, temperaturi mari, obiceiul unora de a da cu pumnul in PClaughing)
2. cel mai rapid se duce sursa, mai ales daca e vreo chinezarie infecta sau daca nu este suficinet de puternica pentru componentele PC-ului. HDD-ul dupa un anumit timp (3-4 ani) devine incet, incetinind tot PC-ul. Am auzit pe multi plangandu-se ca placa video moare dupa vreo 5-6 ani de utilizare (dar eu nu am patit-o). placa de baza se poate defect si ea, apoi ramul...si cel mai rar se strica procesorul (daca nu e tinut in overclock si temperaturi mari de peste 60-70 de grade)
4. nu exista un numar minim sau maxim de ventilatoare, si nu e relevanta aici puterea surseiwinking. daca pui ventilatoare pe carcasa ai grija sa faci un airflow decent si corect, aerul rece sa intre prin fata si sa iasa prin spate, de exemplu
4. nu exita ventilatoare de carcasa care sa functioneze la 8v, adica eu unul nu am vazutthinking daca te refereai la ventilatoare de 12cm si 8cm nu are absolut nimicwinking
Sper ca am ajutatbig grin

| vasileion1996 explică (pentru DuDDy24):

Multumesc mult pentru raspunsuri, dar vreau sa mai adaug ceva:
tu spui ca nu exista ventilatoare la 8v si 12v, eu insa te contrazic pentru ca am 2 ventilatoare care le-am legat direct in mufa molex de la sursa pc, insa nu stiu daca are ceva daca pun mai multe (5-6)si are ceva daca le pun la volti diferiti?
firele de la ventilator sunt 1 rosu si 1 negru(pe care le am eu)daca1) conectez firu N cu N si R cu G da 12 V, 2)N cu N si R-R da 5V 3)N-R si R-G

| DuDDy24 a răspuns (pentru vasileion1996):

Ceea ce spui tu e putin diferit fata de ce am inteles eu prima oarahee hee. nu are nimic daca conectezi si 10 ventilatoare pe o mufa molex, trebuie sa reziste, inidferent de tensiunea la care lucreaza fiecare.
P.S. intre R si G de la sursa ai 7V nu 8winking
Da

| vasileion1996 explică (pentru DuDDy24):

Ok mersi mult de tot pentru raspunsuri

| vasileion1996 explică (pentru DuDDy24):

Da cum fac sa n mai intre praf in pc?

| DuDDy24 a răspuns (pentru vasileion1996):

Exista filtre de praf, nu stiu de unde se pot cumpara, dar de obicei vin odata cu carcasa (asta la carcasele mai de calitate)

| vasileion1996 explică (pentru DuDDy24):

Dar daca pun mai multe ventilatoare consuma mai mult curent?

| DuDDy24 a răspuns (pentru vasileion1996):

Bineinteles...in general un ventilator de carcasa mananca undeva la 5wwinking

| vasileion1996 explică (pentru DuDDy24):

Mersi inca o dat pentru raspunsuri

10 răspunsuri:
| DanielPH a răspuns:

1-Nu te va tine mai mult, oricum nu il lovi sau sa nu il ti la temperaturi de 45 Grade +

2-Se ard piesele nu PC-urile

3-Cel mai repede se strica Mouse-ul, boxele, placa video, procesorul.

5-Ar fi recomandat sa le ai la fel.

| NaVi324 a răspuns:

1.Da
2.Din cauza proprietarilor neglijenti care uita sa le ingrijeasca, si le folosesc non-stop.
3. Piesele cu racire pasiva sau cu ventilatie necorespunzatoare.
4.Ventilatoarele se pun in general pe procesor si pe placa video. Poti pune unul pentru a scoate aerul din interior, dar zic ca e suficient pentru 500w.
5.E recomandat sa aiba acelasi nr de volti ventilatoarele.