| KLiNK a întrebat:

Am observat ca jocurile mai noi merg mai bine pe Windows 7/8.1 decat pe XP. Iar cele mai vechi merg mai bine pe XP decat pe 7 sau 8. De exemplu Euro Truck Simulator 2 imi mergea pe Windows 8.1 foarte bine, iar pe XP sacadeaza. Dar, NFS Carbon mergea pe Windows 8.1 cu 5-6 FPS iar pe XP avea peste 60. De ce oare? Pe Windows 7 am o performanta medie intre XP si 8.1. Dar totusi unele jocuri vechi merg prost si pe 7.
Imi puteti spune motivul pentru care se intampla acest lucru? Este cumva de la optimizarea jocurilor pe un anumit sistem de operare?

9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca nu ne zici si ce configuratie ai...

| KLiNK explică (pentru KodrutZ):

Pentium 4 HT 530 3. 0ghz
ATI Radeon HD 3650 DDR3 128 bit
3GB RAM DDR2

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

Ha, ha. Pai bine ai venit in 2015. Calculatorul ala nici nu ar trebui sa vada 7/8.

| KLiNK explică (pentru KodrutZ):

Eu zic ca nu e asa de rau. Intrebam decat de ce merg mai bine alea mai noi pe 7/8 decat pe XP.
PS: Am vazut oameni care inca mai folosesc Pentium III si AMD Duron si nu au o dorinta de upgrade.

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

E piesa de muzeu. Faptul ca le folosesc inseamna ca au foaaarte mult timp de pierdut, li se rupe de datele personale/intimitate si de factura la curent. Sa nu crezi ca imi fac upgrade-uri cum vad ceva nou si interesant, insa cind pot sa imi reduc timpii morti si sa imi cresc productivitatea prin upgrade (de exemplu SSD, pe care l-am luat inca din 2012), atunci o fac indiferent de costuri fiindca stiu ca se va amortiza repede. Se aplica si la cresterea sigurantei ca nu ma va lasa hardughia in drum (chiar daca mai am si laptop in caz de ceva) - sursa cu 7 ani garantie si rating 80+ Platinum, de exemplu.

| KLiNK explică (pentru KodrutZ):

Sincer si eu as face un upgrade dar va trebui sa schimb placa de baza ca sa pun MINIM un Core2Duo. Si in general va trebui sa schimb cam tot din el. Asa ca mai astept pana la un upgrade.

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

Deja zici mersi daca iei 250-300 RON pe tot. Daca mai astepti o sa iei bani de un sandvis.

| KLiNK explică (pentru KodrutZ):

Daca as cumpara de pe eMag o placa de baza, un Pentium Dual Core si 2 sau 4 GB Ram o sa ma coste in jur de 400-500 RON. Dar am vazut la mana a doua componente la fel de bune dar mai ieftine si in felul asta m-ar costa cam 250-350 RON. Tu ce zici? Iau componente noi sau la mana a doua?

| KodrutZ a răspuns (pentru KLiNK):

Mina a doua in garantie. Eu de exemplu dau ca si moca sistem complet si nu gasesc cumparator. Uite ca sa iti faci idee - altii vind asa ceva si cu 1000 RON mai mult, pe putin - http://www.mygarage.ro/......r-ups.html