| BloodAndBon3 a întrebat:

Am vrut sa fac un server de metin2 pe ip, dar..ca de obicei, am intampinat probleme.

Nu reusesc sa ma conectez pe server, am facut totul cum trebuie si nu gasesc rezolvarea. Am observat ca nu se salveaza IPv4 Adress... cand dau sysinstall din nou.

O alta problema ar fi ca nu stiu ce sa pun la network., am 3 optiuni : Local Only
NVIDIA nForce Nnetwork Controller
Shared Nnetworking (NAT)

Aveti ceva sugestii? Am ip static, am facut tot ce trebuia...

Dau funda, promit! happy

1 răspuns:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Cel mai bine este sa iti zic eu cateva lucruri si dupa aceea le urmezi fiecare pasii ca sa poti face cu adevarat un servar de metin2.

1 Sterge tot (servar files), fisierele din my documents si sterge si din cosul de gunoi.

2 Dupa aceea dezarhivezi servar files intri cu virtualbox sau virtualpc.
-Dupa ce ai trecut de logare scrie sysinstall
Host=. localhost
Domain=localhost
IPv4 Gateway=Ip tau 123.123.123.123
Name servar=4.2.2.3
Ipv4 Adrees=Ip.100 123.123.123.100
Netmastk=255.255.255.0 (Ip hamachi este 255.0.0.0 daca o sa faci pe hamachi).OK.
Dupa ce dai inapoi si iesi urmatoarea comanda pe care trebuie sa o faci este:
/etc/rc.d/netif restart

Si gata ai setat Ip la servar (PS:Acest lucru trebuie facut odata si nu de mai multe ori altfel nu va merge desigur cand te duci a doua oara nu va apare este pe Hide (ascuns) si va fi o problema dupa aceea cu servarul si nu va mai merge deloc ).

3 La Netwoark la Masina virtuala trebuie setata (NVIDIA nForce Netwoark Controller) adica placa ta de baza sau de la internet.

4 Intra in Navicat si seteaza si de acolo (partea fizica adica cea de servar este terminata servarul exista) dar trebuie sa o faci si cea virtuala ca sa poata merge:
Name=Orice nume (Metin2)
Port=3306 (portul Navicatului lasa asa)
User=root (pune userul sau de la servar)
Password=123456 (parola de la servar)

Si dai Test Connection sa faci un test sa vezi daca este pus correct si merge.
PS:Sa fie servarul virtualbox pornit (sa treaca de login) este suficient si atat.

5 Ca sa mearga Repede Navicatul.
Dar ca sa mearga Filezila=Edit=Settings=Connection
Este setat 22 (time out secound) editeaza si pune 100 si dai Ok).
Dupa aceea in Filezila.
Host=Ip.100
User=root
Parola=mcncc.com (parola de la virtualbox)
Port=22
Va aparea ceva care trebuie sa confirmi conexiunea dai Ok.

Dai inapoi primul lucru (dai click pe folder...)
Dupa aceea cauti Folderul etc si cautam un fisier pe nume resolv.config (editezi resolv1.config sau poti sa il stergi). Dupa aceea merge repede.

Restu creca stii.
Mult Succes!
Si nu uita sa dai Funda celui mai bun raspuns care te-a ajutat.