| Relon a întrebat:

as vrea sa-mi cumpar un nou PC sa-l iau pe piese si primul lucru ma intereseaza placa de baza si procesorul procesorul meu este AMD Athlon(tm) X2 Dual Core Processor 5000+ 2, 60GHz si vreau sa mi-l cumpar pe acesta :http://www.pcgarage.ro/procesoare/amd/fx-6300-35ghz-box/ merita adica sa nu dau banii degeba+ca nu prea am si asa dori o placa de baza pentru ea ieftina si buna imi pun 8RAM pe PC multumesc

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Citi bani ai pentru sistemul nou? In principiu e pacatos sa faci sistem pe fx-6300, ai nevoie de racire cum trebuie si sursa capabil/placa de baza cu VRM-uri ca lumea pentru ca e un procesor a draq de energofag. Asa mai bine iei un G3258 si il duci la 4 GHz - 4.5 si gata. Nu o sa stearga pe jos cu un FX-6300, dar nici foarte in spate nu o sa fie, plus ca are nevoi mult mai modeste de racire si gasesti placi de baza foarte bune pina in 300 RON. O idee - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/956820/

| Relon explică (pentru KodrutZ):

Frate nu prea ma pricep la asa ceva dar vreau ceva in cat sa rulez jocuri mari bf4-gta5 asta ma intereseaza si pe primul loc este DayZ Standalone si nu vreau sa ruleze la low vreau sa ruleze la medium-high procesorul este bun? adica intrece cu putin AMD-ul?, sunt bindedispus sa mai platesc ceva pentru el.

| Relon explică (pentru KodrutZ):

Mai am ceva placa video este buna? adica mai buna decat http://www.emag.ro/......D9X81BBBM/

| KodrutZ a răspuns (pentru Relon):

R9 280 e o alegere foarte buna in ~900-1000 RON. Daca nu zici o suma, degeaba o balanim aici. Cu ~3500-3700 RON facem sistem cu i5 si R9 280 si stergi pe jos si cu mama lu' 6300. Uite aici o comparatie - http://cpu.userbenchmark.com/......2310vs1555

| Relon explică (pentru KodrutZ):

Am bani fix in mana 3000 vreau un whitelist cu Placa Placa video Gtx 750 este buna si un i5 cat mai ieftin dar am vazut ca memoria ram nu se potriveste ca placa video este gddr5

| KodrutZ a răspuns (pentru Relon):

Mai bine nu comenta ca nu se potriveste, daca ai recunoscut ca nu stii. E whishlist, nu whitelist. 3000 cu i5 si GTX 750... un GTX 750 simplu si il poti schimba in viitor, mai ales ca placile de baza pentru Haswell permit sa pui si procesor Broadwell fara bataie de cap. Sau nah... depinde cum o sa te impaci cu el. Revin acush.

| KodrutZ a răspuns (pentru KodrutZ):

Http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/982562/ - cu tot cu reducerea de pe voucher ajungi pe la 2800 RON. Ti-am pus un GTX 750 simplu. Pina la 3000 s-ar putea schimba placa video cu un 750 Ti sau ceva de la competitie gen R7 265 sau 260X.