| LegalL a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa nu imi mai apara aceasta eroare la minecraft:
Bad video card drivers!

Minecraft was unable to start because it failed to find an accelerated OpenGL mode.
This can usually be fixed by updating the video card drivers.

--- BEGIN ERROR REPORT 7fe0271 --------
Generated 12.08. 2013 13:29

-- System Details --
Details:
Minecraft Version: 1.5.1
Operating System: Windows 7 (x86) version 6.1
Java Version: 1.7. 0_17, Oracle Corporation
Java VM Version: Java HotSpot(TM) Client VM (mixed mode), Oracle Corporation
Memory: 456238648 bytes (435 MB) / 518979584 bytes (494 MB) up to 1037959168 bytes (989 MB)
JVM Flags: 2 total; -Xms512m -Xmx1024m
AABB Pool Size: 0 (0 bytes; 0 MB) allocated, 0 (0 bytes; 0 MB) used
Suspicious classes: No suspicious classes found.
IntCache: cache: 0, tcache: 0, allocated: 0, tallocated: 0
LWJGL: 2.4.2
OpenGL: ~~ERROR~~ NullPointerException: null
Is Modded: Probably not. Jar signature remains and client brand is untouched.
Type: Client (map_client.txt)
Texture Pack: Default
Profiler Position: N/A (disabled)
Vec3 Pool Size: ~~ERROR~~ NullPointerException: null[failed to get system properties (java.lang.NullPointerException)]

org.lwjgl.LWJGLException: Pixel format not accelerated
at org.lwjgl.opengl.WindowsPeerInfo.nChoosePixelFormat(Nati ve Method)
at org.lwjgl.opengl.WindowsPeerInfo.choosePixelFormat(Windo wsPeerInfo.java:52)
at org.lwjgl.opengl.WindowsDisplay.createWindow(WindowsDisp lay.java:185)
at org.lwjgl.opengl.Display.createWindow(Display.java:311)

at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:856)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:784)
at org.lwjgl.opengl.Display.create(Display.java:765)
at net.minecraft.client.Minecraft.a(SourceFile:235)
at avv.a(SourceFile:56)
at net.minecraft.client.Minecraft.run(SourceFile:507)
at java.lang.Thread.run(Unknown Source)
--- END ERROR REPORT 8866202f --------

Dau FUNDA celu mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| Mihail2020 a răspuns:

Salut!
Trebuie sa instalezi java ca sa iti mearga.
Altfel nu iti merge.
http://java.com/en/download/index.jsp

Daca ai java instalat stergel (dezistaleaza) dai restart.
Si il instalezi din nou.

Dupa ce ai instalat java instaleaza Driverul din calculator ca nu iti merge altfel Driverul ajuta la o buna viteza a jocurilor si la un Display super bun.
Dupa ce ai instalat:
Java si Driverul.
Intra in minecraft si mult succes la joc.

| LegalL explică (pentru Mihail2020):

Ce Driver trebuie sa instalez?

13 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Ce placa video ai? Intra in Start, in run scrie ->dxdiag, aici da click pe tabul Display si fa un print screen apoi posteaza-l aici.

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| Mihail2020 a răspuns (pentru neluL):

Cum sa poata arata Display daca nu are instalat Driverul in calculator?
Dupa instalarea Driver trebuie sa dea restart?
Driverele:
http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

| neluL a răspuns (pentru LegalL):

Observ ca ai rezolvat problema!

| neluL a răspuns (pentru Mihail2020):

Cum sa nu aiba driver video daca vede pe desktop? Are driver dar e vechi si trebuie reactualizat! Daca nu ai driver la placa video si nici video integrat atunci nu vezi nimic pe desktop! E NEGRU!

| Mihail2020 a răspuns (pentru neluL):

?
Nu-i obligatoriu sa ai Ecranul Negru.
Chiar daca ai placa Video 128-2048 nu inseamna ca trebuie sa fie Negru?
Daca ai 512Mb placa video poti vedea Desktopul dar iti merge in reluare atata In RELUARE.
Dar merge, viteza de procesare si de navigare este mica.
Dar cand instalezi Driverul are viteza mai mare merge fara probleme si navigare mult mai rapida.

PS:LA Windosurile Vista, 7, 8.
Daca ai vazut la uni n-au instalat drivere dar totusi merge bine pentru ca Windosurile sunt performant si nu necesita obligatoriu Instalarea Driverului.
Si sa iti mai zic ceva daca nu ai instalat Driverul Cum il instalezi daca Ecranul este Negru! CUM IL MAI POTI INSTALA, sa imi zici si mi-e eu sunt mai (pr.s.) si nu stiu.

| neluL a răspuns (pentru Mihail2020):

Am deviat deja de la subiect aici! Nu conteaza cati MB are placa video important este sa ai driver la ea. Ecran negru metaforic vorbind! Când se instalează Windows, acesta încearcă identificarea hardware-ului pe care se instalează. În mod implicit, dacă placa video cu care este echipat computerul nu este recunoscută, Windows va instala un DRIVER VIDEO GENERIC. Driverul generic de obicei nu furnizează același nivel de suport precum un driver scris special pentru placa video. Pentru a remedia problema, trebuie să reinstalezi driverul corect pentru placa video.
De la dxdiag....am ajuns....la alte discutii!

Windows 7 isi ia singur driverele din sistem la instalare si de aceea nu ai nevoie de driver pentru ca deja le instaleaza o data cu instalarea sistemului de operare.

| MyNameIsKLAUS a răspuns (pentru neluL):

Nelu Nici MIe Nu-mi merge ce sa fac?

| neluL a răspuns (pentru MyNameIsKLAUS):

Sa folosesti formularul asta http://www.tpu.ro/adauga-intrebare si sa mentionezi toate detaliile + probleme si te ajut!
Ce sistem de operare ai in uz, ce versiune de Minekraft!
Poti sa-mi dai linkul prin pm daca vrei mai repede.

| Mihail2020 a răspuns:

Driver Nvidia, Amd.
Nu stiu ce calculator ai.
Dar instaleaza Nvidia ca este mai bun.

| Mihail2020 a răspuns:

La windows 7 se poate instala Automat.(Update Automat).
Ori instalezi de pe net Driverul.
Tot acolo ajungi.
Problema era de Driverbig grinisplay, 3D care este esentiale pentru Minecraft.
Daca vreau sa instaleze placa de sunet.
Realtek.
Nu il gasesti tu in Sistem chiar daca faci full update.
Instalarea se face prin mai multe Metode la Driver.
CD (Original)
Din Windows.
De pe Internet.
Si eu iti ziceam ca n-ai dreptate la un singur lucru.
Daca nu ai driver la placa video si nici video integrat atunci nu vezi nimic pe desktop! E NEGRU!
Acolo zici ca daca n-am instalat driverul sau nici in System nu mai vezi nimic?
Cum pot instala driverul nici cel mai profesionist sau Expert om din lume nu mai repara calculatorul ala daca nu se vede nimic.
Nici macar nu se poate reinstala Windowsul (ca nu se vede totul este negru).
Eu aicea vreau sa ajung ca gresesti.
Eu stiu cele 3 lucruri de baza la instalarea Driverului.
Dar am zis prin net ca unele Drivere nu sunt Compatibile acele din System cu jocurile marea majoritate nu sunt.
Si de asta am zis sa instaleze prin internet.
Ca cele din System sunt unele necompatibile cu jocurile sau programele.
Eu eam zis sa instaleze Nvidia ca are cea mai buna claritate si compatibiliate la 98% din programe.
Problema acuma este rezolvata subiect inchis.

| cristiancristinelu2012 a răspuns:

Asa imi aparea si mie big grin
Dar trebuie sa lasi calculatorul sa fac uprgade-urile de care are nevoie
funda?