| anonim_4396 a întrebat:

Cum ajung Lord sau Olaf in Mount and Blade? Va rog frumos ajutati-ma si pe minewinking Funditawinking Va respectwinking

Răspuns Câştigător
| RocKzZ a răspuns:

Salut. Pai in primul rand dupa ce ai inceput ai nevoie de soldati pentru ca o sa te atace toata lumea. Momentan tu nu esti la nici un rege adica intr-un fel esti liber, poti sa faci ce vrei. Prima data incepe cu banditii sa iti faci niste bani. Apoi te duci in sate si este o optiune sa recrutezi. Logic, prima data sunt foarte slabi soldatii pentru ca sunt niste sateni dar mai apoi dupa ce participi la mai multe lupte cu banditi o sa devina tot mai tari. Fiecare rege detine un regat. Tu te duci la regele la care vrei sa te bage in regat. In primul rand iti trebuie relatii si Renown. Cu regele pune-te bine, asta inseamna sa faci Quest-uri adica tot ce iti cere, te duci la el si dai : "Do you have any tasks for me?" sau ceva in genul si trebuie sa le completezi. Dupa care il intrebi si asta : "I want to ask you something" si dupa dai pe :"How goes the war?". El iti va spune cu cine e la razboi si tu trebuie sa ii ataci pe aia dar pentru asta iti trebuie minim 50 oameni si nu sateni pentru ca ii omoara instantaneu. Daca joci cu parole adica cheats sau daca pur si simplu ai facut multi bani poti sa recrutezi si din Tavernele oraselor. Acum cateva sfaturi :
-Cel mai bun regat : Swadia
-Cea mai buna trupa : Mercenary Cavalry (doar in taverna ii poti recruta)
-Dupa ce te-ai alaturat regatului trebuie sa te duci cu ai tai sa iei castele/orase.
-Fa mereu misiunile, tot ce iti cer ceilalti lorzi.
-Participa la turnamente, e foarte important faci 3980 denars aproape 4000 si renown daca il castigi.
-Daca ai 50 Mercenary Cavalry te poti bate si cu 150-200 de oameni pentru ca sunt foarte buni si mor foarte greu.
-Daca vrei sa iti iei Mercenary Cavalry iti trebuie multi bani. Minim 10000 denars.
-Cei mai multi bani ii faci cand dai foc la sate si iei toate bunurile. Sunt unele iteme adica obiecte care valoreaza 1000 cum ar fi : Velvet sau sacii de aur.
-E destul de riscant sa dai foc la sate pentru ca inamicii afla ca esti acolo si dureaza cam o zi. Daca vin pe tine, esti mort. Dar in acelasi timp e si foarte profitabil, faci minim 3000-4000 denars.
-Cu toate astea sper ca te-am lamurit. Iti urez multa bafta si vezi ce faci acolo, nu ramane fara bani. Eu am terminat jocul, am avut toata harta. Daca vrei te poti face si tu rege dar trebuie sa cuceresti SINGUR un castel. Mult succes pe viitor. Funda? ^^

| GamerulUnicat a răspuns (pentru RocKzZ):

Fundita,dar imi mai spui si mie te rog cum devin rege ca am cucerit un castel doar cu soldatii mei? Plsss si promit Fundawinking

| GamerulUnicat a răspuns (pentru RocKzZ):

Si apropo amice sunt cheaterwinking

| GamerulUnicat a răspuns (pentru RocKzZ):

Daca stii cumva cum ajung King fara cheats te rog spune-mi si mie.

| GamerulUnicat a răspuns (pentru RocKzZ):

Ti-am dat fundita prietenewinking Imi spui si mie te rog cum ajung rege?

| RocKzZ a răspuns (pentru GamerulUnicat):

Pai ca sa ajungi rege trebuie sa iei un castel. Nu conteaza daca joci cu cheat-uri sau fara. Dar iti spun, cu cheat-uri e mai naspa, eu unul m-am plictisit de joc, ai bani ai tot ce vrei. Apasai Alt+Tab parca si omora toti inamicii instant. In fine, ca sa fii rege trebuie sa nu te fi alaturat niciunuia dintre ceilalti. Adica tu nu trebuie sa fii in regatul unui rege, nu trebuie sa intri in regatul lui. Deci primul lucru :
-Daca esti in regatul unui rege si esti Count/Lord sau altceva trebuie sa iesi. (asta e optional, pentru ca poate nu esti Count/Lord).
- Trebuie sa ai o armata formata din minim 100 oameni, altfel e greu sa cuceresti castele/orase.
- Dupa ce ai luat castelul eu stiu ca trebuie sa astepti un timp.
- Repet, castelul il iei singur nu te ajuta nimeni decat soldatii tai.
- Trebuie sa fii la razboi cu cei carora le iei orasul. De exemplu daca vrei sa iei Pravenul sau Suno trebuie sa fii la razboi cu Swadia.
- Iti va arata la un moment dat pe ecran ca tu ai cucerit un castel si locurile pe care le iei le va arata cu albastru pe harta. Cele cu albastru sunt cele pe care tu le-ai cucerit adica e regatul tau. Iti va da o casuta sa iti pui numele la regat, poti pune ce nume vrei tu. Exemplu : Kingdom of X. Sau ceva de genul, X insemnand ceva important pentru tine, eu unul am Kingdom of Romania.
- Dupa ce ti-ai format regatul poti sa iei alti Lorzi/Counti sau alte genuri si sa II ADUCI PE EI LA TINE IN REGAT. Adica de exemplu te duci in Kingdom of Swadia te intalnesti cu un Count si era o optiune ca el sa ti se alature tie. Adica daca el e la Kingdom of Swadia sa il aduci in regatul tau. ATENTIE : Ca sa aduci pe cineva trebuie sa le dai teritorii cand cuceresti, nu totul e al tau.
-Daca s-au alaturat mai multi, sa zicem 5, ii strangi undeva, le spui sa vina la un castel care e al vostru si acolo mergeti sa cuceriti mai multe. Daca mergeti multi si aveti soldati luati usor un oras din ala cu 300 soldati.
-Sper ca te-am lamurit si cu asta. Daca mai ai intrebari spune-mi. Joc de ceva timp big grin

| RocKzZ a răspuns (pentru GamerulUnicat):

Pai cheats = parole. Iesi din joc si inainte sa ii dai Play iti apare o optiune, este undeva settings si acolo debifezi Allow Cheats. Apoi iti va dezactiva parolele adica nu mai poti baga coduri. Sunt unele cu care faci bani, omori inamicii instant sau vezi pe toata harta, nu trebuie sa te duci aproape de cineva ca sa il vezi, iti arata toti Lorzii/Countii.

8 răspunsuri:
| GamerulUnicat a răspuns:

RocKzZ te admirwinking Dar am o intrebare... Daca am cheats pot sa dau Follow me la aia ca sa vina la mine in castel?

| Stefan_Andrei_1997 a răspuns:

Faci misiuni sa primesti bani si apoi recrutezi soldati din sate sau din cazarme... ii imbunatatesti si strangi armata si apoi te dedici unui lord si te duci la war pentru el... cuceresti castelele si dupa un timp o sa devii lord big grin