| Daniel235 a întrebat:

Deci am o dilema, vreau sa cumpar aceste componente pentru PC:
Placa video: GT 730 2 gb ddr3 128 bit;
Ram: 4 gb 1600 MHz;
Procesor: Intel core i3-4160 3MB 3.60 GHz!
As vrea sa stiu daca sunt bune pentru gaming!
Tin sa spun ca il folosesc la: gta 4, minecraft, metin2, skyrim, etc.
Dau funda GARANTAT celui care imi spune concrent si detaliat, daca ati putea sa imi spuneti in cate fps merge!

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Pai daca tii placa asta video doar pentru un timp si stii ca o sa-i faci upgrade in viitor atunci ia-ti fx6300, cooler-ul, placa de baza si sursa care ti le-am aratat, nu se va intampla nimic rau, atata ca nu o sa poti rula jocurile noi pe setari high din cauza placii video

19 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

In primul rand trebuie sa imi zici ce placa de baza, sursa, carcasa detii, fiindca probabil unul sau mai multe componente nu vor fi compatibile, dupa aceea iti voi alege niste piese destul de bune cat sa rulezi jocurile pe care le vrei

| Daniel235 explică (pentru bogdan324):

Eu deja m-am asigurat daca se vor potrivi cu placa de baza, sursa etc...
Dar as vrea sa stiu daca pentru gt 730 cu cine face o combinatie mai buna pentru jocurile mentionate in intrebare, nu stiu din ce sa ma decit: amd fx-6300 sau i3-4160?
Te rog ajuta-ma! (DAU FUNDA)

| bogdan324 a răspuns (pentru Daniel235):

Atunci alege i3-ul

| Daniel235 explică (pentru bogdan324):

Dar de ce nu AMD-ul?
Fiindca am vazut ca i3-ul este de 3 mb si amd-ul de 14mb mi se pare, si din cate am auzit dezavantajul de la amd cu i3, este ca consuma mai mult curent, dar nu conteaza...deci de ce i3 si nu amd? Este aceeasi intrebare pe care i-am adresat-o lui Jipa95

| bogdan324 a răspuns (pentru Daniel235):

In primul rand trebuie sa iei o placa de baza decenta, o sursa mai puternica si un cooler foarte bun[cel stock este varza, barem acel i3 nu se supraincalzeste cu coolerul stock], deci trebuie sa mai adaugi cateva sute de lei, in al doilea rand degeaba iti iei un procesor cu 6 nuclee pentru o placa video ca aia fiindca placa va face bottleneck, iar un i3 ar fi perfect pentru ea

| Daniel235 explică (pentru bogdan324):

Daca imi explici, ce este "bottleneck", ai 90% sanse sa ai FUNDA de la mine!

| bogdan324 a răspuns (pentru Daniel235):

Bottleneck inseamna limitarea procesorului/placii video de alte piese, spre exemplu daca placa video este una extrem de performanta dar procesorul este varza, placa video nu va putea folosi toata performanta ei, daca procesorul este foarte performant si placa video varza, procesorul o sa fie limitat in jocuri de placa video fiindca placa video nu poate sa tina pasul cu procesorul.

| Daniel235 explică (pentru bogdan324):

Pai si in cazul meu cum e faza?

| bogdan324 a răspuns (pentru Daniel235):

In cazul tau placa video este prea slaba pentru a se tine in pas cu acel fx-6300, daca aveai o placa video precum un radeon r9 270 sau nVIDIA gtx 760 atunci era alta treaba, dar degeaba ai un fx 6300 daca ai un gt 730 fiindca vei avea aceeasi performanta in jocuri.

| Daniel235 explică (pentru bogdan324):

Dar bogdan324 daca as lua AMD-ul s-ar putea sa se intample ceva rau la el daca placa este prea slaba? Ca in viitor o sa imi iau o alta placa video si nu o sa schimb procesorul cred...deci intrebarea este daca se va intampla ceva la AMD sau la GT daca le pun impreuna? De data asta sigur iti dau funda!

| Jipa95 a răspuns:

Schimba gt 730-ul cu un r7 240 ddr5. Este o placa video mult mai buna, si au acelasi pret! In rest e ok.

| Daniel235 explică (pentru Jipa95):

Din pacate am luat deja 730-ul...dar am o intrebare, 730-ul e o combinatie buna cu amd fx-6300 sau cu i3-4160?
Pentru jocurile mentionate mai sus?

| Jipa95 a răspuns (pentru Daniel235):

Mai mult cu i3-ul.

| Daniel235 explică (pentru Jipa95):

Dar de ce nu AMD-ul?
Fiindca am vazut ca i3-ul este de 3 mb si amd-ul de 14mb mi se pare, si din cate am auzit dezavantajul de la amd cu i3, este ca consuma mai mult curent, dar nu conteaza...deci de ce i3 si nu amd?

| Daniel235 explică:

Dar bogdan324 daca as lua AMD-ul s-ar putea sa se intample ceva rau la el daca placa este prea slaba? Ca in viitor o sa imi iau o alta placa video si nu o sa schimb procesorul cred...deci intrebarea este daca se va intampla ceva la AMD sau la GT daca le pun impreuna? De data asta sigur iti dau funda!

| Daniel235 explică (pentru bogdan324):

Arata-mi coller-ul te rog, unul ieftin pentru amd, si in viitor voi lua un gtx 650 msi ti 2gb ddr5 128bit dar vreau sa vad ce cooler, sper sa fie ieftin te rog!
Si ai funda de acum, fiindca suntem in pragul sarbatoriilor de iarna, dar te rog arata-mi coolerul!

| bogdan324 a răspuns (pentru Daniel235):

Daca nu iei macar asa ceva atunci degeaba ai amd cu 6 nuclee fiindca la cat de fierbinte o sa fie nu o sa rulezi jocurile optim
http://www.pcgarage.ro/......ana-3-amd/

| Daniel235 explică (pentru bogdan324):

Dar sa zicem in gta 4 sau macar in minecraft, procesorul se va incinge chiar atat de mult?

| bogdan324 a răspuns (pentru Daniel235):

Indiferent ce joc va fi, tot se va incinge dupa 1-2 ore daca nu iti iei un cooler aftermarket[adica unul luat separat de pe piata]

| bogdan324 a răspuns (pentru Daniel235):

Pai daca tii placa asta video doar pentru un timp si stii ca o sa-i faci upgrade in viitor atunci ia-ti fx6300, cooler-ul, placa de baza si sursa care ti le-am aratat, nu se va intampla nimic rau, atata ca nu o sa poti rula jocurile noi pe setari high din cauza placii video