| Miuletz a întrebat:

Deci eu am minecraft SP, si am doua intrebari:
1.Inainte sa-mi reinstalez windows-ul imi mergea minecraft, acuma nu imi mai merge, imi zice unable to load java, cred ca nu gaseste Java, am Java 7 si am reinstalat tot java si minecraft-ul si nimic, ori ce versiune mi-as lua (1.5.4, 1.6, 1.6.1)
2.As vrea minecraft SP ultima versiune care a aparut, dar nu mi-o dati primaa data pe asta ca e degeaba daca nu imi merge...

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Reinstaleaza jocul!
1.Dezinstaleaza Minecraft
2.Curata registry cu CCleaner.
http://www.piriform.com/CCLEANER si apoi da un restart
3. Instaleaza Minecraft.

12 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

MINECRAFT - Unable to load java 7. please make sure java runtime environment 7 is installed!
Uninstall Java din Panoul de control ->Programs ->Uninstall Programs, apoi utilizeaza JavaRa pentru a elimina orice alte instalari Java. Descarca JavaRa de aici http://singularlabs.com/software/javara/
Dupa dezinstalare, reboot computer si instaleaza cea mai noua versiune de aici http://java.com/en/download/manual.jsp
Daca ai windows pe 64 Bit da click pe -> Information about the 64-bit Java plug-in.
Succes!

| Miuletz explică (pentru neluL):

Da, exact asa imi da, acuma incerc varianta ta, si multumesc chiar daca poate nu o sa mearga!

| Miuletz explică (pentru neluL):

Am instalat pentru 64 bit (am verificat si am 64 bit) am facut cum ai zis si cand instalez java, la sfarsit apare o eroare: C:\ProgramData\Oracle\tmpinstall\javatmp.ink This file does not have a program associated with it for performing this action.Plase install a program or, if one is already installed, create an association in the Default Programs Control Panel

| Miuletz explică (pentru neluL):

Daca nu te deranjeaza, mai am o problema, eu am minecraft sp 1.6 si tot imi zice cand dau play an update is avalibile, restart your launcher bla bla bla, am dat new profile, update profile am facut tot si tot zice aia, am inchis si deschis minecraft-ul, am dat restart la pc, nimic.

| neluL a răspuns (pentru Miuletz):

Ca sa vezi ce Windows ai, intra in Start click dreapta pe My computer si ->Proprietati -> te uiti la Tip Sistem si vezi pe cati biti ai.

Intra in Safe Mode si alege -> Safe Mode with Command Prompt. In CMD scrie assoc.exe=exefile si click -> Enter. Click pe Exit ->apasa tastele Ctrl + Alt + Del și reporneste computerul.
Poti de asemenea asocia si filele executabile aici
http://tiny.cc/zo527w Ai instructiuni in link.

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege " Safe Mode with Command Prompt". Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif

Parearea mea este ca ESTI VIRUSAT! Fa pasii acestia si apoi revino cu un reply.

| Miuletz explică (pentru neluL):

Am Norton Antivirus, si nu am nici un virus, de asemenea mi-am luat si Avira, tot nimic, pur si simplu imi zice "Couldn't install..." sau daca e 1.7.2 sau 1.7.4 zice ceva ca va fi instalat, dati restart la launcher, am dat si la launcher si la pc.

| neluL a răspuns (pentru Miuletz):

Ce ai facut din ce am zis mai sus?
Pana la urma ce sistem de operare ai?
Ce scrie in eroare? fara puncte de suspensie?

| Miuletz explică (pentru neluL):

Am Windows 7 (cred ca ultimate) si nu e o eroare, sti iti apare aia si zice Install etc. si daca nu e 1.7.2 sau 1.7.4 (cred ca si 1.7.0) tot imi zice la un moment dat Couldn't download https://s3.amazonaw3.com/......indows.jar for job 'Version & Libraries'
java.lang.RuntimeException:Server responded with 403
at net/minecraft.launcher.updater.download.Downloadable.download(downloadable.jav) restul sunt aproape la fel, si daca dau la 1.7.2 & 1.7.4 imi zice ceva gen "The patcher is ready to install please relaunch the patcher" sau cv de genu

| neluL a răspuns (pentru Miuletz):

Reinstaleaza jocul!
1.Dezinstaleaza Minecraft
2.Curata registry cu CCleaner.
http://www.piriform.com/CCLEANER si apoi da un restart
3. Instaleaza Minecraft.

| Planta55 a răspuns:

O sa ai nevoie de java jdk ca si eu am avut aceeasi problema si am luat java jdk si imi merge perfect acuma

| Miuletz explică (pentru Planta55):

Mai explicit te rog?

| Planta55 a răspuns (pentru Miuletz):

Deci cauta versiunea aici http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html
pentru versiunea de care ai nevoie dai click dreapta la computer(MyComputer) de pe desktop si o sa vezi sistem type si o sa vezi acolo de cati biti,
Il descarci il instalezi
si gata

| Miuletz explică:

O singura intrebare:Cum imi dau seama ce windows am? Cred ca 64 bit dar nu stiu sigur. Am program files (x84) asta ajuta la ceva?