| lorena921 a întrebat:

Doresc sa îmi pun Root pe telefon. Sunt șanse sa îmi pierd garantia?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Nu sunt sanse... Ti-o pierzi cu siguranta. laughing
Deci daca cumva iti strici telefonul in timpului rootului trebuie sa platesti pentru reparatie si iti pierzi si garantia.

3 răspunsuri:
| Stefancalin1997 a răspuns:

Normal nu ti-ai pierde garantia deoarece in acea garantie nu scrie undeva ca de la root ti se va pierde garantia, dar da daca ti se va strica telefonul si il vei duce inapoi in garantie nu til va lua, dar daca ii dezinstalezi root-ul sau ii dai un hard reset se va sterge.

| CuriousStuff a răspuns (pentru Stefancalin1997):

Rootul poate se sterge cu hard reset, dar celelalte chestii modificate in telefon nu. Pentru ca sa faci root trebuie facute multe chestii... printre care deblocarea bootloaderului, instalarea unui custom recovery... si ai putea sa nu mai gasesti niciodata recovery original pentru anumite modele de telefoane. Toate astea inlocuiesc niste "programe" originale pe care ar trebui sa le instalezi inapoi daca vrei sa faci telefonul asa cum a venit din fabrica si sa-i faci pe cei de la service sa nu-si dea seama ca tu ai avut root. Dar procesele inverse obtinerii rootului sunt mult mai periculoase in sensul ca e mult mai usor sa-ti blochezi telefonul (aproape) irecuperabil.

| Stefancalin1997 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Man cu hard reset se pune totul la loc, e un fel de restore point, am facut root la multe telefoane, si nu neaparat trebuie instalat recovery mode, poate ca deblocarea bootloader-ului da, am schimbat o gramada de programe la Sony, gen boot screen animation si cu un hard reset se pot pune toate la loc ca inainte, deci sunt sanse de 20-30% sa-si piarda garantia cu un hard reset.