| Dileva_Jozef_1999 a întrebat:

Este cineva aici care stie coding? Gen. game development sau chestii din-astea? Sa lucreze in unity, flash, etc? Sau in C++? Eu as vrea sa invat sa fac jocuri flash ( care se pun pe net), si nu prea gasesc tutoriale, si singur e greu. Nu este aici oricine care m-ar putea invata? De exemplu vorbim pe skype, etc. Asi vrea extrem de mult sa invat sa fac jocuri. Oricine ar dori (pe gratis, de sigur) sa ma contacteze, aici este adresa de skype : bigmanjozef (am 15 ani)
Multumesc anticipat

4 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Sunt tot incepator dar ti-as recomanda sa nu te gandesti la flash nici macar in vise. flashul este oribil, plin de bug-uri ce pot afecta securitatea calculatorului
daca vrei sa faci ceva web neaparat incearca html5 in nici un caz flash.
pentru inceput incearca aplicatii suport gen Gamemaker ca sa te familiarizezi.

| Dileva_Jozef_1999 explică (pentru Danzell):

Man, eu as vrea sa fac si jocuri pe platforme gen ios sau android, tu probabil stii macar de unde sa inepi, eu nici atat, nu ai putea sa imi arati si mie niste "basic"-uri?

| Danzell a răspuns (pentru Dileva_Jozef_1999):

Pentru IOS iti trebuie Objective C, iar pentru Android, Java.
Pentru inceput incearca HTML5, prin crearea de pagini web.
trebuie sa incepi prin a intelege principiile de baza, logica din spatele programarii. de asta html-ul e cel mai bun entry point.
ideea e ca atunci cand scrii un cod, trebuie sa il scrii clar, si logic. (ai nevoie de multa logica aici. si matematica.)

tutoriale gasesti oriunde. pentru HTML si chestiile adiacente foloseste www.w3schools.com e in engleza

si cam ce crede o facultate la noi ca inseamna introducere in programare =)) http://thor.info.uaic.ro/~introp/

si un site care simuleaza cel mai bine ideea de tutor. e un website cu tutoriale doar ca inveti "live" ca sa zic asa. Primesti explicatii, un set de instructiuni si in baza explicatiilor te pune progresiv sa scrii cod.
http://www.codecademy.com/learn

| Danzell a răspuns (pentru Danzell):

Si ceva in romana care iti explica conceptele de baza in general nu numai pentru cel prezentat acolo:
http://i-learn2.blogspot.ro/......are-c.html