| Gameru a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cu o placa video buna.Momentan am la pc procesor dual core e2160 1.8Ghz(x2)=3.6Ghz,2gb ram ddr2.Si va rog recomandati-mi si mie o placa video ca sa joc fifa 2014 ca la rami si la procesor imi merge dar la o placa video nu.Va rog dati-mi si mie un link mentionez ca am slot PCI Expres 1.0 x16.

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Uite una buna la pret pentru caracteristicile pe care le are
http://www.itmix.ro/......ub-4626413

33 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cine ti-a zis ca se aduna GHz la procesor? Procesorul tau este de 1, 8 si ATAT!

Ce buget ai pentru placa video?

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| Gameru explică (pentru neluL):

Poi asa este la dual core...

| Gameru explică (pentru neluL):

Zi una acolo ati radeon ca imi intra.De 1gb DDR3 si 128 biti care sa imi intre.

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

Nu este asa, gigahertzii nu se aduna! GHz reprezinta frecventa procesorului! Dual Core nu inseamna ca exista doua procesoare fizice pe placa de baza (daca ar exista doua procesoare fizice separate, vorbim despre dual procesor, unde exista 2 magistrale separate in transmiterea datelor de la procesor) tu ai 2 NUCLEE PE UN SINGUR PROCESOR! Acele nuclee au cate 1, 8 GHz insa exista o singura magistrala de date. Transferul datelor de la procesor e la fel ca la un single core, doar ca procesarea informatiilor si instructiunilor este mai rapida in interiorul procesorului. Deci frecventa se refera la frecventa FIECARUI core/procesor individual din cadrul acelei capsule care este vanduta sub numele de microprocesor. Nu se aduna frecventele, nici nu se impart...nici macar nu sunt stabile aceste frecvente in interiorul nucleelor.

Dar ce sa mai... vorba multa saracia omului, bugetul pentru placa video?

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

Merge orice placa video chiar si DDR5 de 1-2 GB la 128 sau 196 sau... BIT. Ce sa faci cu DDR3?

| Gameru explică (pentru neluL):

Si la jocuri e buna?

| Gameru explică (pentru neluL):

Intra la placa de baza placa de baza Asus p5kpl am epu si la slotu pci express 1.0 x16? aia gforce gtx650

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

Merge, nu conteaza ce versiune de PCI-E ai din 1.0, 2.0, 3.0, sunt compatibile, chestia mai importanta este ca te limiteaza procesorul. Ai putea sa-i faci un overclock sa-l mai ridici putin.
Placa video e buna la majoritatea jocurilor noi aparute, iar cele mai vechi merg fara problema.

| Gameru explică (pentru neluL):

Pai daca fac overclock se arde procesoru sad

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

Pai daca stii sa faci overclock nu se arde dar daca nu te pricepi exista riscul sa-l arzi.

| Gameru explică (pentru neluL):

Aha atunci chem pe cineva la mine care se pricepe.Si auzi pci-e sunt toate compatibile si imi intra nVIDIA gtx650?

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

Merge!

| Gameru explică (pentru neluL):

Auzi si pana la cat pot face overclock?

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

Pana la 2, 5 faci fara probleme.Se face treptat si trebuie sa ai un cooler bun la procesor.In felul asta ajungi la 2, 7 - 3 GHz chiar si peste daca te ajuta placa de baza.

| Gameru explică (pentru neluL):

Ce e ala?

| Gameru explică (pentru neluL):

Si dupa tine imi merge fifa 2014?

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

Merge FIFA 14 (are cerinte mici)

| Gameru explică (pentru neluL):

Si cu componentele astea merg nu? ca acolo la game debate la can i run zice ca imi merge.

| Gameru explică (pentru neluL):

Auzi un prieten de-al meu are procesor de 3.2 si a facut overclock la 3.6, placa video de 512 ati radeon, si 2 gb ram ddr2 deci mie trebuie sa imi zbarnaie avand in vedere ca procesoru meu este mai bun.

| Gameru explică (pentru neluL):

De asta ce zici si ieftina si buna http://www.emag.ro/......E0G8TBBBM/

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

E ieftina dar nu e buna pentru ce vrei tu.

| Gameru explică (pentru neluL):

Poi fifa 2014 ruleaza pe eawinking

| Gameru explică (pentru neluL):

Si uitete la ala unde am mentionat mai sus ca i merge si ce componente are si i merge splintelcell blacklist

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

Vrei sa ma intelegi? Iti faci pc-ul doar pentru Fifa 14? La anul ce faci cu ea? Daca vrei sa-ti ruleze ceva jocuri atunci ceea ce ti-am recomandat este OK.

| Gameru explică (pentru neluL):

Inteleg omule dar daca un radeon hd de 512 ddr2 ruleaza orice joc pe ea atunci pe asta zbarnaie

| Gameru explică (pentru neluL):

Si acum vreau sa imi mearga macar jocurile de acum si la anul ca dupa o sa imi mai iau componente la pc mult mai bunewinking

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

Deci repet, nu e buna placa aia si pana la urma cumpara ce vrei tu. Sau asta, e mai buna decat recomandarea ta
http://www.itmix.ro/......ox-4626554

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

Ok!

| Gameru explică (pentru neluL):

E buna?

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

Este buna!

| neluL a răspuns (pentru Gameru):

Uite una buna la pret pentru caracteristicile pe care le are
http://www.itmix.ro/......ub-4626413

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ia o placa de baaz noua. Si ia un gtx 650 sau gtx 660 in functie de buget

| Planta55 a răspuns:

Ia o placa de baza noua si ia un gtx si o sa mearga super, dar numai daca iti permiti! Succes