| llRotface a întrebat:

recent am cumparat un laptop cu specificatiile:
procesor: i5-5200u
placa video : nVIDIA geforce 920mx de 2gb
ram: 4 gb Mi.am descarcat mai multe jocuri dar niciunul dinte acestea nu ruleaza pe placa video dedicata ci pe cea integrata.
De specificat ca am windows 7 si toate driverele instalate.
Deci intrebarea e cum as putea sa majoc pe placa video dedica?
Multumesc anticipat!
Dau funda

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Recomand să instalezi Windows 10.
Pentru a juca cu placa video dedicată poți să:
- Te duci la "power plan" (sau ceva de genul se numește), unde e și bateria, la iconiță și să selectezi "high performance" sau "best peformance" (sau ceva de genul).
- Te duci în Nvidia control panel și selectezi placa video dedicată ca fiind prima folosită
- Apeși pe iconița jocului și îi spui să ruleze cu placa video dedicată

Una din aceste metode va face ceea ce vrei tu.