| AxelL2k19 a întrebat:

recent mi-am luat un pc cu windows 10 si ieri am vrut sa-mi instalez gta v for free dar n-a mers da nu aste e. Nu stiu din ce cauza cand intru in task manager am o gramada de servicii, aplicatii, si prostiu care imi consuma din procesor.

Cine ma ajuta? FUNDA! :d va rog rapid pls

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Poţi încerca să scanezi sistemul cu ESET Online Scanner: www.eset.com/int/home/online-scanner/ (apeşi pe caseta unde scrie "SCAN NOW")
Poate şi cu Kaspersky Online Scanner: www.kaspersky.com/free-virus-scan
Şi cu Malwarebytes: www.malwarebytes.com/mwb-download/thankyou/
Şi cu AdwCleaner: www.malwarebytes.com/adwcleaner/
Şi HitmanPro: https://www.hitmanpro.com/en-us/hmp.aspx
Şi cu: Microsoft Safety Scanner: www.microsoft.com/en-us/wdsi/products/scanner

Insist mai mult pe ESET, Malwarebytes, AdwCeaner, HitmanPro şi Kaspersky.
Nu uita că toate programele ajută în modul lor şi ar trebui să le rulezi pe toate.
Dacă problemele persistă, un clean install este mai mult decât recomandat [poţi scăpa de tot şi cu ajutorul funcţiei Windows 10 de resetare].

| AxelL2k19 explică (pentru LPCTSTR):

Imi trebuie SD de instalare windows pentru RESET si n-am...

| LPCTSTR a răspuns (pentru AxelL2k19):

Macar incearca cu lista de programe.
Cred ca le poti descarca si rula, nu?
Incepe mai intai cu AdwCleaner apoi Mawarebytes, HtimanPro, ESET, Kasperski si MSS.

| AxelL2k19 explică (pentru LPCTSTR):

Eset mi-a gasit 4 virusi sunt salvat sper happy

| AxelL2k19 explică (pentru LPCTSTR):

Ms man am ceva virusi dar nu conteaza macar mi se repara pc-u;

| AxelL2k19 explică (pentru LPCTSTR):

Acum am si mai mare consumul.

| LPCTSTR a răspuns (pentru AxelL2k19):

Nu iti inteleg exprimarea. Ce consum a crescut?
RAM-ul utilizat? Este normal atat timp cat programul scaneaza.

| AxelL2k19 explică (pentru LPCTSTR):

Acum am o gramada de fisiere pe desktop...

| LPCTSTR a răspuns (pentru AxelL2k19):

Și virușii din fundal ce mai fac?

| AxelL2k19 explică (pentru LPCTSTR):

Nu erau virusi la chestia cu ecranul ci am setat eu ceva la steam dar ma rog ca functionat ce mi-ai spus tu mersi Funda

46 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cu ce sa te ajutam?

| AxelL2k19 explică (pentru RAY):

Ce sa fac sa scap de problema asta...

| RAY a răspuns (pentru AxelL2k19):

Multe din asa zis "tutorial de oprit servicii inutile pentru windows 10". chiar sunt benefice, eu nu recomand sa nu le ai deschise, in plus windows 10 cere performante de macar un i3, 8 gb ram, un ssd, in ziua de azi numa browserul consuma cativa gb, mie acum imi consuma 4, 5 gb ram, suntem in secolul 21, anul 2018, tehnologia e ieftina

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Eu nu recomand sa nu le ai inchise

| AxelL2k19 explică (pentru RAY):

Eu am un AMD care are puterea unui i7 deci da am 8gb ram ssd 111gb hdd 1T Windows 10 PRO

| RAY a răspuns (pentru AxelL2k19):

Atunci cum sa mearga greu? reinstaleaza windowsul si gata

Bula
| Bula a răspuns:

E simplu.
In loc de GTA ai instalat niste viruseii :D
Scaneaza-ti PC-ul online cu Eset antivirus!
Dupa scanare si distrugerea virusilor gasite urmat de repornirea PC-ului, "serviciile" nedorite vor disparea...
https://www.eset.com/us/home/online-scanner

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Like

| AxelL2k19 explică (pentru Bula):

Gta V (Virus mod) happy

| AxelL2k19 explică (pentru Bula):

Da greu scaneaza.

| Bula a răspuns (pentru AxelL2k19):

Fii cu rabdare, pana termina!
Totdeauna, orice se strica mai repede decat sa fie reparat! tongue

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Dupa terminarea scanarii dai sa indeparteze virusii gasiti, dupa care re-pornesti calculatorul.
Nu strica sa dai inca o scanare, pentru verificare finala. Daca Eset iarasi gaseste ceva, atunci restart-ezi si scanezi pana ce dispare si ultimul virus la controlul final.

Cand nu mai ai virusi, consumul se va reduce considerabil (mai putin cand windows mai lucreaza in bg).

| costinvlad a răspuns:

Eu am luat la fel, tampenii si am reinstala windows.

| DOOOPX a răspuns:

Pot sa te ajut cu gta-ul instaleaza-l de pe ocean of games
big grin

| AxelL2k19 explică:

Merci, ca m-ati ajutat cu problema!

| BunaSuntBuna a răspuns:

Cauta pe Youtube "tutorial de oprit servicii inutile pentru windows 10".
Te uiti ce are el si ce ai tu in plus dezactivezi, bafta.

| AxelL2k19 explică (pentru BunaSuntBuna):

Da dar pana ieri n-am avut problema. crying((((((

| AxelL2k19 explică (pentru BunaSuntBuna):

Si dor am dezactivat deja vreo 3 servicii

| BunaSuntBuna a răspuns (pentru AxelL2k19):

Fa ce ti-am zis in *** mea de copil prost, esti nascult in 2004 si ti-ai pus la nume 1997 fwtu-te dumnezo de prunc jeg0s.

| costinvlad a răspuns (pentru AxelL2k19):

Daca este virusi, reinstall windows. Daca este Coin Minner, reinstall windows apoi update BIOS(Pe propia raspundere faci update de BIOS). Coin Minner=Mineaza cryptomonede cu resursele tale pentru hackeri. Sa bagi antivirus cu de toate.

| RAY a răspuns (pentru AxelL2k19):

Nu plange aici ca e aiurea

| AxelL2k19 explică (pentru costinvlad):

Am 2 antivirusuri avira si windows defender dar nu pot da reinstall ca da n-am sd

| RAY a răspuns (pentru AxelL2k19):

Windows defender nu intra in conflict cu avira, nu scrie aiureli, ai doar un singur antivirus functionabil avira

| RAY a răspuns (pentru AxelL2k19):

Daca ai ssd deja era instalat windowsul

| AxelL2k19 explică (pentru RAY):

Ok

| AxelL2k19 explică (pentru RAY):

PC-ul meu a fost construit nu adus direct facut a trebuit preinstalat etc

| RAY a răspuns (pentru AxelL2k19):

Descarci si tu un windows 10 https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10 apoi il pui pe un cd sau prin rufus pe un stik usb si gata

| AxelL2k19 explică (pentru costinvlad):

Aaaaaa,n-am sd ce naiba sa fac?

| AxelL2k19 explică (pentru RAY):

Am mai facut asa si dupa n-am mai putut sa intru in anumite jocuri

| AxelL2k19 explică (pentru RAY):

Se pare ca n-am ce sa fac

| RAY a răspuns (pentru AxelL2k19):

Instaleaza o data windows si gata ce atata vorbareala zici ca esti muiere la menstruatie

| AxelL2k19 explică (pentru RAY):

Se pare ca n-am ce sa fac
Cum pot trimite o poza cu task manager?

| RAY a răspuns (pentru AxelL2k19):

Nu ai un cd? un stick usb?

| AxelL2k19 explică (pentru RAY):

Am incercat cu aman doua si am zis ce s-a intamplat

| RAY a răspuns (pentru AxelL2k19):

Dai print si copy paste in paint https://ibb.co/nbSVL8 vezi la mine

| RAY a răspuns (pentru AxelL2k19):

Pai e logic daca stergi partitia C unele jocuri nu vor merge, eu mereu reinstalez totul de la zero, dar jocul ala gta 5 a fost fake, foarte greu gasesti acel joc, du-te si cumpara in original

| costinvlad a răspuns (pentru AxelL2k19):

Mannnn. Poti reinstala windows direct de pe harddisk/ssd daca descarci easy boot cd(easy bcd), inveti repede. Dar trebuie neaparat sa ai unul din HDD(HDD sau SSD) MBR(Master Boot Recorder) si sa faci un winpe la windows 10 ceva de genu. 1) faci o partitie de 6 GB si formatezi.
2) dezarhivezi toate fisierele din arhiva iso a windows in acea partitie.
3) Instalezi EASY BCD, intri in add new entry, la winpe, selectezi parca boot.ima nu mai stiu.
4) salvezi si pui sa te puna sa alegi ce sa boot-ezi
5) Reinstalezi windows fara sa stergi windows vechi in caz de esec. Dupa reusita formatezi toate celelalte partitii. Iti mai trebuie o partitie de 30 GB pentru noul Windows.