| ChristianXLX a întrebat:

Voiam sa intreb daca pot cumpara de exemplu o placa video Sapphire Radeon R7 -240 with boos 2 gb DDr3 128 bit/s
si sa o inlocuiesc cu una dedicata care este a calculatorului si se numeste Ati radeon Hd 5450 1024 mb, se pot inlocui cele doua placi? si mai voiam sa intreb cum descopar seria sau ceva gen ca sa cumpar si placuta de ram

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca vrei sa inlocuiesti placa dedicata cu una noua (invers n-are sens) se poate.
La memorii trebuie sa tii cont de cantitatea de memorie si frecventa ce o suporta placa de baza, astfel: http://www.motherboard.cz/mb/pcchips/M852v10.htm
Aceasta placa (daca te uiti la memory) are 2 sloturi care suporta maxim 2 Gb, DDR sau DDR1 (cum vrei sa-i zici) la frecvente de 400/333/266. Normal ca o sa iei o placa de meorie DDR la 1 Gb (pentru ca 2 Gb suporta pe ambele sloturi) si la frecventa maxima de 400 Mhz. Mai este o marime de care trebuie sa tii cont: latenta (CL). Ea da viteza de raspuns a placii de RAM. Cu cat CL este mai mic cu atat viteza de raspuns este mai mare.

| ChristianXLX explică (pentru Salontanul):

Cum pot afla si frecventele mele de la placa de baza, ce Latenta are si cati rami suporta?

| ChristianXLX explică (pentru Salontanul):

Uite, m-am uitat acum, am frecventa 1796 mhz, ( asa scrii in cpu-z la sectiunea memory si este Nb frequency atat)
iar Dram frequency 665 mhz
DDR3

De fapt imi scrie la SPD (sectiune) ca am max frequency 700 mhz, si acolo da sa aleg Slot 1, si slot 2, si doar slot 1 imi arat si zice ca are 4096 mb, inseamna ca mai am un slot liber in unitate ca sa mai pot pune o placuta de 4 gb? ram?

| Salontanul a răspuns (pentru ChristianXLX):

Da. Mai ai un slot liber in care poti sa pui 4 Gb de RAM dar poate ca poti pune si 8Gb. Spune-mi ce scrie la Max Bandwidth.
Te rog sa-mi spui si ce scrie si la Mainboard/Manufacturer si model. M-ar ajuta mai mult.

| ChristianXLX explică (pentru Salontanul):

Max bandwitch 667 Mhz, de la spd acela
la placa de baza(mainboard)
Manufacturer-ECS
Model-A780LM-m2 1.0