| aditm a întrebat:

Salut, vreau sa imi cumpar o consola xbox 360 elite, dar ca multi altii vreau sa stiu despre treaba cu rrod, de la ce vine si cum ma pot feri de ea, multumesc

1 răspuns:
| seby97 a răspuns:

RROD vine de la "red ring of death". Este o eroare ce inseamna "general hardware failure". Se manifesta prin afisarea a 3 leduri rosii, iar consola nu va boota in dashboard.

In cele mai multe cazuri inseamna un scurt/conector dezlipit de sub GPU. Consolele fabricate in 2005/2006 sufera cel mai des de aceasta eroare. Va sfatuiesc sa evitati aceste console daca urmati sa cumparati una.

Prevenire

RROD-ul nu poate fi prevenit in totalitate. Orice produs electronic are in medie 5% failure rate, acesta este si motivul pentru care se da garantie.

Aceasta eroare e cauzata in mare parte datorita tipului de cositor folosit intre placa de baza si GPU/CPU/RAM (si anume fara plumb). Fiind cositor fara plumb (lead free solder) e mai casant, si are o temperatura de topire mai ridicata. Temperatura de omogenizare este de 230 de grade, dar in fabrica, la asamblare, cipurile de dimensiuni mari (cele pe 90nm folosite in primele console) absorb multa caldura, iar cositorul e incalzit pe la 200-210 grade. Din cauza faptului ca nu e adus la temperatura indicata, in bilele de cositor se formeaza pungi de aer, care cu timpul, de la diferentele de temperatura dintre ciclurile ON/OFF ale consolei si miscarea placii de baza cauzata de dilatatie si contractie, se maresc si duc pana la urma la crapaturi in bilele de cositor ("cold solder joint")

Daca cineva iti spune ca RROD-ul e cauzat de supraincalzire, sau ca poti preveni RROD-ul daca te joci cate 1-2 ore pe consola iar apoi 10 min pauza, respectivul nu stie ce vorbeste. E mai bine sa te joci mai mult pe consola, ca sa ai cat mai putine cicluri ON/OFF, decat sa o tot pornesti si opresti la fiecare 60 de min. In felul asta mai repede grabesti un eventual RROD.
Pungile de aer devin crapaturi de la diferentele de temperatura (20 de grade cand e oprita, 70 cand ruleaza). Daca te joci 1 minut sau 10 ore, consola ruleaza in aceeasi parametrii de temeperatura (65-75 de grade), asa ca NU CONTEAZA CAT TE JOCI PE XBOX.

De la revizia jasper (introdusa prima oara in consolele fabricate in august 2008) RROD-ul a fost eliminat aproape in totalitate. Jasper-ul are cipul grafic construit pe tehnologie de 65nm, si se incalzeste mult mai putin in comparatie cu reviziile mai vechi. Daca aveti consola jasper, sau urmati sa va cumparati una (in magazine acum mai toate sunt jasper) nu trebuie sa va ingrijoreze RROD-ul. Un jasper care se strica e stire de senzatie, atat de rar se intampla