| Takaz a întrebat:

Salut
Vreau sa imi iau o placa video de gaming mai potrivita, nici prea scumba dar nici prea "panarama"
am gasit 2 modele de gtx750 ti
dar nu stiu care e mai buna.
1. http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
2. http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

Pareri?

Răspuns Câştigător
| HandaSei a răspuns:

Cea de la Asus este cu siguranță puțin mai bună, tractată la o frecvență puțin mai mare dar și un fill rate mai mare, dar cel mai important aspect are G-Sync al celor de la ASUS ceva mai bun ca cel normal (care te ajută să-ți sincronizeze automat rata de cadre în jocuri cu rata de refresh a monitorului 60 sau 120 cât o ai, dând o senzație mult mai plăcută ochiului și reducând erorile de redare), totuși pentru care ai nevoie și de un monitor cu aceeași tehnologie din păcate. Și revenind la comparația dintre cele două plăci, având în vedere că porturile și restul contează mai puțin, o diferență considerabilă și cea mai importantă ar fi memoria video care la cea de la GIGABYTE este 4GB... dublă față de cea de la Asus, deși nu prea ai nevoie în general de mai mult de maxim 2 GB, având în vedere că este un gtx 750, adică o placă medie pe care probabil nu o să încerci să joci ultimele titluri la setări maxime... iar a doilea plus la cea de la Gigabyte ar fi suport pentru DirectX 12 în timp ce la Asus 11.2. Totuși concluzia ar fi că performanța contează mai mult și nu cantitatea de memorie video, iar un soft nu face o diferență prea mare, prin urmare între cele două Asus ar fi câștigătoare!

Dar asta a fost doar comparația între cele două. =))
Fără prea multe explicații, pentru că nu vreau să mă lungesc, uite două plăci video (tot gtx 750) care le întrec cu puțin la performanțe pe cele două de mai sus, pe deasupra și ceva mai ieftine.
1. http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/ (Performanțe ceva mai bune și lăudată pe oriunde că este o placă foarte silențioasă, dar la fel ca și cea Asus cu suport doar DirectX 11.2)

2. http://www.pcgarage.ro/......-bit-hdmi/ (Foarte identică atât la performanțe cât și preț cu cea de mai sus de la Gainward, dar cu suport DirectX 12, ceea ce ar face-o recomandarea mea dacă vrei un GTX 750, totuși nu am auzit nimic de ea cât de silențioasă este.)

După cum am spus cele două de mai sus ți le recomand dacă vrei un GTX 750, pentru că am văzut că pe asta te axezi, și totuși eu îți recomand ceva mult mai bun! Puțin mai scumpă cu vreo 150 de lei ce-i drept. Deși probabil mulți sunt destul de critici, dar aceasta este cea mai bună placă video la buget redus http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/ și deși poate nu crezi, te asigur că poate concura lejer sau e chiar puțin mai sus ca un GTX 960 sau un R8 380, și să nu mai spune că este cea mai ieftină placă video pe 256 bit, deși are tot suport DirectX 11.2, cum am spus și mai sus, un soft nu compensează atât de mult cum s-ar aștepta unii la performanță, iar pe deasupra această placă să spunem că se revanșează prin Suport Mantle care este prin destule jocuri cum ar fi seriile Civilization și multe altele și ajută destul de mult la performanțe.

În concluzie, acest R7 265 Dual-X este fără doar și poate alegerea ideală dacă vrei performanțe! Dar totuși nu promite a fi o placă video atât de silențioasă, rece și economă ca cele de la Nvidia, prin urmare decizia este a ta dacă vrei performanțe sau stabilitate. :)

| Takaz explică (pentru HandaSei):

Multumesc frumos frate.

1 răspuns: