| gabbriel34 a întrebat:

Salutare. Am un procesor Intel celeron 2. 42ghz. As vrea sai fac overclock si nu stiu daca risc mult facand asta si cat de mult las putea duce fara sa risc sa il pierd. Apropo nu stiu cum se face de aceea apelez la voi.

Răspuns Câştigător
| Mariandead a răspuns:

Salut,overclock se face numai la procesoare puternice gen i3, i5, i7 pentru a le forta la gaming, nu se face la procesoare slabe pentru normal ca se ard, acele procesoare suntfacute pentru overclock pentru scrie pe acea cutie turbo boost adica cand le faci overclock cat frecventa suporta la maxim, funda te rog

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Mai degraba tunezi un Trabant. Mariandead e cam pe linga subiect, unele Celeroane sint extrem de overclockabile, dar fiind vorba de o platforma complet depasita oricum, riscurile depasesc cu mult posibilele beneficii. P.S. Marian e cu capul, nu crede timpeniile lui cu Turbo Boostu' si cu arsul. Nu ti se arde nimic, doar ca nu merita.

| gabbriel34 explică:

Mersi pentru raspunsuri. Nu imi permit momentan sa iau alt pc mai performant si credeam ca il pot ridica putin cu OC.