| RauL8229 a întrebat:

Servus! Am nevoie de ajutor. Vreau sa deschid un server de metin, si am incercat cateva zile sa il fac...si dupaia nu mergea pt ca am laptop pe dedicat. Deci, as avea nevoie de cineva care sa imi explice pas cu pas ce trebuie sa fac ca sa creez un server de metin pe dedicat. Astept!

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
1 Poti sa ai laptop/pc cu placa video dedicata, integrata nu conteaza.

2 Trebuie sa ai minimul de system altfel nu va merge in veci sa faci un servar de Metin2.
Eu iti zic cerintele minime servar cu prieteni daca vrei sa te joci cu ei:
-Placa video 512Mb
-Procesor Dual Core 1. 7Ghz-2. 2Ghz
-WinXP 2Gb Ram (Win Vista, 7, 8, 10 de 3, 5GB) pe 32bit pe 64bit dublu.

3 Ai nevoie de programele urmatoare pentru a face servarul Metin2:
-Virtualbox (Virtualpc2007 sau VMWare)
-Filezila
-Navicat
-Portmap
-Xampp
-Homapage
-Clientul
-Servar Files

4 Servar de Metin2 trebuie sa ai IP static (cum la cs iti trebuie IP dinamic) la Metin2 Trebuie sa ai IP static, daca ai router sau net de la RDS merge sa il faci static dar trebuie sa faci anumite setari in plus.

5 Restu setarilor sa faci servarul trebuie modificat si editat.
Mult Succes!