| MihaiEu14 a întrebat:

Va rog sa ma lamuriti, eu stiu ca un procesor de pc 8-core e mai bun ca unul 4-core.Am urmatoarele exemple si vreau sa imi spuneti care e mai bun si de ce e mai bun.
1)Amd fx 8320 octa core care are pretul de 599 lei--:http://www.mediagalaxy.ro/......socket-am3
2)Intel Core i7-4790 care are pretul de 1329 lei.Cum este posibil as dori sa ma lamuriti de ce asa scump fata de un 8-core---:http://www.mediagalaxy.ro/......ocket-1150
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| MihaiEu14 explică:

Normal ca AMD!, in primul rand procesorul ala de i7 mananca din rami de ex:4gb ram o sa ai 3. 75gb!

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Iti spun eu cateva chestii:
-consumul la Intel este mai mic si Intel merge pe calitatea nucleelor si nu pe cantitate;
-frecventa de lucru este mai mare (fara turbo care este la fel);
-Intelul are placa video integrata care are 1, 7 Gb si 1, 2 Ghz. Este deci o placa foarte buna care duce cele mai bune jocuri.

| TechGuyTpu a răspuns:

Pt ca amd este amd, o porcarie ieftine si Intel e Intel, scump dar bun

Răspuns utilizator avertizat
| VladyXR a răspuns (pentru FernandoDinPipirig):

Lasa-l ma pe asta, ca nici nu stie ce zice e vai de el!

| VladyXR a răspuns:

Mihai e scump pentru ca are si o placa integrata intelegi?, de fapt AMD e mai bun!

| MihaiEu14 explică (pentru VladyXR):

Deci care?

| MihaiEu14 explică (pentru MihaiEu14):

Normal ca AMD!, in primul rand procesorul ala de i7 mananca din rami de ex:4gb ram o sa ai 3. 75gb!