| suntperfect a întrebat:

Voi cat ati da pe procesorul asta:Intel celeron dual core e1500 @2. 20ghz, dar pe placa asta video: msi gt 630 2gb? Si ce parere aveti despre fiecare in parte?, ce jocuri ar merge pe procesor si pe placa video?
funda celui mai bun raspuns!

31 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

E1500 = 50 RON.
GT 630 = 150 RON
Procesorul e praf, e cam cu 5% mai slab decit un AMD Athlon 64 X2 4600+, care si ala e complet depasit cind vine vorba de jocuri. Placa video e o teapa pentru cei suficient de idioti sa dea bani pe memorie fara sa se uite ca e DDR3, iar procesorul grafic e foarte slab. Daca le iei cu 150 RON pe amindoua, merita. Daca nu, vezi-ti de treaba.
P.S. Ce sistem ai acum?

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

Pai asta e pc meu :procesor Intel celron dualcore e1500 2.20ghz,3gb ram, msi gt 630 2gb, pai la un magazin de in oras la mine placa video costa 2 mil jumate, si procesorul 1mil, oare ce jocuri merg pe pc asta?, merge fifa 11 fara lag?

| suntperfect explică (pentru suntperfect):

Si ce vrei sa spui ca procesorul amd athlon 64x2 4600+ nu este bun pentru jocuri?

| KodrutZ a răspuns (pentru suntperfect):

4600+ era DECENT in 2007-2008. Placa aia video e pentru idioti, cum ziceam, cu 250 RON iti iei SH ceva care sterge cu ea pe jos la orice ora. Invata sa te uiti la benchmarkuri si review-uri pe net inainte sa cumperi porcarii, idiotii astia de la magazinele de IT habar n-au ce e cu ei si nici nu au chef sa invete, la ce salarii de femei de serviciu au majoritatea, cred si eu. Procesorul la fel, era aproape OK in 2007-2008. Legat de Fifa11, depinde si de rezolutie si nivelul de detalii, probabil ca o sa mearga acceptabil, din cite stiu nu e un joc cu cerinte exagerate. Procesorul e usor sub limita (minimul recomandat e fix 4600+), placa video e aproape OK, 2 GB ram sint OK, daca nu cumva ai monitor fullHD sau mai mare, ar trebui sa iti mearga bine.

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

Deci ce zici, dupa tine o sa imi mearga macar la medium perfect sau o sa am lag mare?

| KodrutZ a răspuns (pentru suntperfect):

Pai n-ai zis ce rezolutie ai la monitor. Si sper ca folosesti Windows XP, nu 7-le, care e complet overkill pentru configuratia ta in jocuri. La 1280X1024 pe medium ar trebui sa mearga ok.

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

1360x768 asta e! deci o sa mearga? fara lag?

| KodrutZ a răspuns (pentru suntperfect):

Foarte probabil. Dar de ce nu il instalezi si sa ne zici si noua cum merge?

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

Pai merge greu de tot netul meu si nu prea ma rabdare, o sa mi-l cumpere o matusa de-a mea, cd original si atuncia o sa ma lamuresc!

| KodrutZ a răspuns (pentru suntperfect):

Heh, cit de greu poate sa mearga? In vreo doua zile tot il tragi...winking

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

Ma,uite ce m-am gandit, tocmai am vorbit cu parintii me despre problema asta si am aflat de un procesor Intel celeron dual core g530 2.4 ghz, de asta ce zici este mai bun ca e1500? merg jocuri mai bine pe el, si tu cam cat zici ca ar costa?
Ar costa mai mult de 1mil jumate?

| suntperfect explică (pentru suntperfect):

Ar merita sa il cumpar? asa mi-ar merge fifa 11 la hig tu ce zici?

| KodrutZ a răspuns (pentru suntperfect):

De ce insisti cu nenorocitele astea de celeroane? Daca vrei jocuri, ia macar un i3. In alta ordine de idei, G530 e cu MULT peste E1500, doar ca nu merge pe aceeasi placa de baza ca ala...

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

Na,zi tu un procesoru care crezi tu ca este bun dar a nu depaseasca bugetul de 2mil! sa fie dual core

| suntperfect explică (pentru suntperfect):

Dar nu inteleg de ce zici ca este asa de slab procesorul ala g530 am fazut pe youtube ca merge betelfild 3 pe el si gta 4, este chair asa d praf procesorul asta?

| KodrutZ a răspuns (pentru suntperfect):

La rezolutia ta, e destul de OK, dar depinde mult si de memorie si placa video. Ideea e ca e cam la jumatate fata de un i3, plus ca e generatia anterioara celei actuale deja. Cel mai bine faci vint la tot si schimbi sistemul de la radacina. Eu am trecut de la un X2 4000+ pe care il mai OC-am pina pe la 4800+ uneori la i3 2120 si e cu totul alta viata. La 2 milioane nu gasesti dual core decente pentru anul 2012. Asa am vazut si eu diverse sisteme rulind Crisis pe video onboard de la AMD cu 2-3 ani in urma, dar alea erau overclockate de iesea fum din ele. Te-ai uitat cu ce placa video si la ce rezolutie jucau baietii BF3 cu G530 si la ce detalii?

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

Maxime,asa mi se pareau, se vedea super misto, chiar nu mi-a venit sa cred :am gasit un videoclip cu exact cerintele mele tot procesorul meu ala e1500 si nu mergea deloc in lag, ce zici? oare avea o placa video foarte puternica de asta mergea asa de bine pe procesorula ala ca al meu?

| KodrutZ a răspuns (pentru suntperfect):

Neah, BF 3 arata bine si cu setarile destul de jos. La mine cu I3 2120/8GB ram/HD 4770 a mers lejer pe Very High, la Ultra se cam inneca, si totusi placa video e din 2009, si nici atunci nu era virf de gama. Da link la clipul ala si iti zic eu ce si cum. In mod normal, cind pui asa ceva pe YT, specifici clar ce setari ai folosit si cum era setat hardware-ul. Uite, de exemplu mie cind aveam inca X2 4000+-ul, TDU 2 mi se inneca, dar daca overclockam placa video si procesorul, mergea ca uns.

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

Http://www.youtube.com/watch?v=9t7cy1YTD_M asta este, procesorul este la fel, de ce merge asa de misto?

| suntperfect explică (pentru suntperfect):

Deci este posibil sa imi mearga si mie la fel?happyhappy ar fi misto!

| KodrutZ a răspuns (pentru suntperfect):

Merge infect.

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

Bine ma, deci pana la urma zici ca nu ar fi ok sa iau procesorul g530 2.40 ghz asa-i?
Doar ca uite care este treaba eu nu vrea sa imi iau cine stie ce procesor eu momentan vreau doar un procesor care sa fie mai bun deca asta care il am acum, vreau sa imi mearga jocuri din 2010, 2011, poate 2012, si as mai vrea si o placa video bunisoare, atata tot, nu vrea performante foarte mari!

| KodrutZ a răspuns (pentru suntperfect):

Ideea e sa iei ceva care sa te tina. Nici eu nu am vrut performante foarte mari, am vrut ceva care sa nu imi dea dureri de cap. De aia mi-am luat SSD, de aia mi-am luat Intel i3 in loc de AMD, de aia nu mi-am luat placa video de 6-700 RON cum era in plan, fiindca imi fac treaba surprinzator de bine cu asta veche.
P.S. Fata de 1500, G530 e un salt notabil, dar ca placa video, la ~250 RON, gasesti ceva super bun la mina a doua, astea noi pina in 300-350 RON sint numai minciuni.

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

Deci zici ca placa msi gt 630 este slaba aaa?

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

Daca vrei, zi tu o placa video care sa nu depaseasa 2 mil jumate dar sa fie mai buna ca asta care am ziso eu.

| KodrutZ a răspuns (pentru suntperfect):

HD 4850 sau 9800GTX sh, eventual ceva similar de generatie mai noua.

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

Apropo, de unde esti?

| KodrutZ a răspuns (pentru suntperfect):

Iasi, momentan si probabil pentru inca ceva vreme.

| suntperfect explică (pentru KodrutZ):

Ia stai putin, nu cumva sunteti vanzator laun magazin de compiutere din Iasi, la un mazazin unde urci niste scari, nu mai stiu cum se cheama, undeva pe langa magazinul marcel nu?

| suntperfect explică (pentru suntperfect):

Computere,pardon!

| KodrutZ a răspuns (pentru suntperfect):

Sigur nu, dar am ceva pile pe ici-colo si ma pasioneaza oarecum domeniul, iar mai recent m-am documentat mai solid fiindca mi-am facut upgrade si sistemul vechi era din 2007, asa ca am avut putin de studiat.