| Dantewashere a întrebat:

Vreau sa fac overclock la procesor si placa video,dar am auzit ca este posibil sa le pot defecta daca dac asa ceva,astept raspunsuri si informati despre OVERCLOCK, FUNDA!

Răspuns Câştigător
| DirtD3viL a răspuns:

Ce reprezinta
Overclocking-ul reprezinta procedeul prin care o componenta hardware de calculator este fortata sa functioneze la o frecventa mai mare decat cea specificata de producator.
Componente
Componentele cel mai des overclockate sunt microprocesorul, memoria RAM, placa video si cipurile de pe placa de baza. Scopul este de a obtine performante mai mari, fara ca acest lucru sa duca la instabilitatea sistemului. Acest procedeu poate conduce la economii, nefiind necesara achizitionarea unei componente mai scumpe si mai rapide, reversul fiind posibilitatea de a micsora durata de viata a componentei overclockate sau chiar distrugerea ei.
Racirea
Toate componentele electronice degaja caldura in timpul functionarii, proportionala cu frecventa de tact si voltajul aplicat. In cazul unui overclocking substantial este necesara schimbarea solutiei de racire (cooler-ului) folosita in conditiile standard.
Temperaturi
Folositi pentru monitorizare RealTemp (pentru procesoare Intel), CoreTemp (pentru procesoare AMD), Everest/AIDA 64, CPUID HW Monitor, SpeedFan, PCWizard etc.; daca primiti rezultate diferite de la mai multe programe folositi in ultima instanta degetul).
Alimentarea
Componentele overclockate vor consuma mai mult curent mai ales cand se mareste voltajul acestora.
Din acest motiv cei care planuiesc sa isi overclockeze una sau mai multe componente trebuie sa se asigure ca sursa lor livreaza suficienta putere si calitate a curentului.
Verificati voltajele sursei cu Everest/AIDA 64 sau CPUID HW Monitor si postati SS-uri (idle si full-load) cu rezultatele ca sa le comparam cu standardul ATX.
Procedeul de overclocking implica anumite riscuri, de care doritorii trebuie sa fie constienti si sa-si asume responsabilitatea pentru ceea ce fac, cat si pentru eventuale probleme cauzate componentelor. Cei care ofera indrumari isi declina orice responsabilitate.

2 răspunsuri:
| Al3xZxz a răspuns:

OverClock-ul este procedura prin care maresti fregventele si memoria unor componente ale PC-ului pentru cresterea performantelor fata de cele stock, dar reducand durata de viata a acestora componente si da este posibil sa le defectezi daca acele piese nu pot sustine overclock-ul pe care-l faci ( la overclock cresc temperaturile, iar daca cooler-ul nu face fata se pot arde).

| DirtD3viL a răspuns:

Ce reprezinta
Overclocking-ul reprezinta procedeul prin care o componenta hardware de calculator este fortata sa functioneze la o frecventa mai mare decat cea specificata de producator.
Componente
Componentele cel mai des overclockate sunt microprocesorul, memoria RAM, placa video si cipurile de pe placa de baza. Scopul este de a obtine performante mai mari, fara ca acest lucru sa duca la instabilitatea sistemului. Acest procedeu poate conduce la economii, nefiind necesara achizitionarea unei componente mai scumpe si mai rapide, reversul fiind posibilitatea de a micsora durata de viata a componentei overclockate sau chiar distrugerea ei.
Racirea
Toate componentele electronice degaja caldura in timpul functionarii, proportionala cu frecventa de tact si voltajul aplicat. In cazul unui overclocking substantial este necesara schimbarea solutiei de racire (cooler-ului) folosita in conditiile standard.
Temperaturi
Folositi pentru monitorizare RealTemp (pentru procesoare Intel), CoreTemp (pentru procesoare AMD), Everest/AIDA 64, CPUID HW Monitor, SpeedFan, PCWizard etc.; daca primiti rezultate diferite de la mai multe programe folositi in ultima instanta degetul).
Alimentarea
Componentele overclockate vor consuma mai mult curent mai ales cand se mareste voltajul acestora.
Din acest motiv cei care planuiesc sa isi overclockeze una sau mai multe componente trebuie sa se asigure ca sursa lor livreaza suficienta putere si calitate a curentului.
Verificati voltajele sursei cu Everest/AIDA 64 sau CPUID HW Monitor si postati SS-uri (idle si full-load) cu rezultatele ca sa le comparam cu standardul ATX.