| imacandi a întrebat:

1.care este cadrul legal de depunere a unei contestatii?
2.cum arata un model de contestatie depus impotriva examenului auto.proba practica?
3.care este termenul de depunere a unei contestatii in acest caz

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Cadrul legal este Ordinul MAI nr.268/ 2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.22.Contestaţiile la probele de examen în vederea obţinerii permisului de conducere se soluţionează în conformitate cu prevederile legale în vigoare."
Deoarece nu se indica "prevederile legale in vigoare" si legislatia rutiera nu contine asemenea prevederi opinez ca este vorba de Legea nr.554/2004, a contenciosului administrativ.
2.Nu exista un asemenea model. In contestatie vei expune situatia de fapt si probele pe care o intemeiezi.
3.Contestatia trebuie depusa la Serviciul public comunitar de permise in termen de cel mult 30 de zile de la data examinarii.

| imacandi explică (pentru Ioandelasal):

Cred ca raspunsul corect e ca se depune in 24 de ore

| Ioandelasal a răspuns (pentru imacandi):

N-am cunostinta de un asemenea termen. De unde l-ai luat?

| Rockefeller a răspuns:

Nu poti depunde contestatie