| 2420 a întrebat:

1. Dacă o persoană este concediată dintr-un loc de muncă are drept la șomaj?

2. Dar dacă o persoană semnează rezilierea contractului de muncă cu acordul ambelor părți are dreptul legal de a primi șomaj?

3. Poți băga un medical la fabrica în care lucrezi pentru a lungi perioada necesară obținerii dreptului de șomaj?

4. Dacă șefii de la birou te vor obliga să scrii demisia ai dreptul să refuzi scrierea demisiei și să alegi să îți fie desfăcut contractul de muncă fără semnătura ta?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, are dreptul la somaj, dar numai daca indeplineste conditiile pentru primire.
2.Nu are drpetul la somaj in acest caz, are dreptul doar daca desfacerea CIM se face la initiativa angajatorului si fara ca salariatul sa fie vinovat.
3.Pentru a primi concediu medical trebuie sa fii bolnav.
4.Nimeni nu poate obliga un salariat sa demisioneze, daca acesta nu vrea.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca o persoana este concediata din motive de reducere a personalului, reorganizare etc. (adica din "vina" angajatorului), atunci ai dreptul de somaj.
Concedierea din motive disciplinare din vina angajatului, precum desfacerea contractului prin demisie sau intelegere intre parti nu indreptateste la somaj.

| dinaprilie a răspuns:

3. Da, iti poti baga medical maxim 3 luni DAR atentie, ei pot cere contraexpertiza.

Intelegete cu ei sa-ti dai demisia si sa-ti dea cateva salarii "despagubire" asta daca nu te mai vor ei acolo in firma.

| badpanda a răspuns:

Nimeni nu te poate obliga sa-ti dai demisia.
In momentul in care demisionezi pierzi dreptul la somaj.
Daca vor sa scape de tine trebuie sa iti desfaca contractul de munca.Treaba lor adica.
Tu nu semnezi nimic.

| Dintrebare a răspuns:

1. Daca motivul concedierii nu tine de tine, da.
2. Nu ai dreptul la somaj daca contractul inceteaza prin acordul partilor.
3. Da, dar inainte de a fi dispusa concedierea.
4. Da, ai dreptul sa refuzi. Nu te poate obliga nimeni sa semnezi ce nu vrei sa semnezi.