| adiciujr a întrebat:

1) la 14 ani primesc buletinul, cine poate să îmi spună ce drepturi am dacă am buletin?

2) am voie să ies din țară dacă am buletin?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Nu ai mai multe "drepturi" ( decât aveai până acum ); în schimb, ai mai multe "obligaţii" :)

2. Poţi ieşi din ţară dacă ai C.I. ( nu "buletin" ) sau Paşaport valabile.

Dacă nu eşti însoţit/ă de părinţi, atunci ambii părinţi trebuie să dea o Declaraţie Notarială în care precizează că sunt de acord cu călătoria ta + TREBUIE să ai un însoţitor MAJOR!

Vezi detalii la linkul :
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php

http://www.notarcardasim.ro/......minorului/

În cazul în care unul dintre ( sau ambii ) părinţi este în străinătate, acesta poate întocmi Declaraţia la o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) din ţara respectivă!
Sau la un Notar public din acea ţară; dar, în general, la Notar este mai SCUMP + că trebuie tradusă în Limba Română...
Apoi îţi trimite Declaraţia ( în original ) prin Curier rapid sau Poştă!

Toate cele bune!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu ai nici un drept in plus, doar obligatia de a-l purta mereu cu tine si a te legitima la cererea organelor abilitate.
2. Da, in tarile in care nu se cere viza, insotit de ambii parinti sau cu un adult (parinte sau nu) care are procura notariala de la paarintele/parintii absenti.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.avocatnet.ro/......ument.html
O zi buna:)

| Fatamuntilor a răspuns:

1.Ca si minor, nu ai drepturi in plus daca ai buletin.Parintii raspund(inca) pentru faptele tale.Trebuie sa ai asupra ta.
2.In tarile Uniunii Europene poti iesi si cu buletinul, doar insotit de parinti sau de reprezentatii legali.

| Panteraa a răspuns:

Ai drepturi ca orice om, dar inca esti minor si buletinul nu te schimba cu nimic pana la 18 ani. Deci o sa fie la fel ca pana acum. Din tara poti iesi, dar ai nevoie de procura de la parinti. Alt fel nu poti pana la 18 ani.

| Radix2000 a răspuns:

Da, ai voie sa iesi din tara cu buletinul doar daca parintii sunt alaturi de tine sau unul dintre parinti are imputernicire de la celalalt. Un drept dobandit ar fi ca cel care ti.a dat actul de proprietate va vi nevoit sa te tina la adresa respectiva pana la 18 ani. De acum in colo, politia iti poate da amenzi si poti fi tras la raspundere pentru faptele tale.

| avat46 a răspuns:

1) Pai, acum esti un cetatean in tara, ai anumite indatoriri noi si se presupune ca si drepturi.Cauta o constitutie

2)NU, ai nevoie de un pasaport, fie si unul temporar

| adyzone a răspuns (pentru avat46):

Ii trebui pasaport doar daca pleca in state non-UE. Poate iesi cu ambii parintii doar cu buletinul

| Lucitu a răspuns (pentru avat46):

Nu are nevoie de pasaport, doar de procura, de la 18 nu mai ai nevoie nici de procura, daca esti sub 14 ai nevoie de pasaport.