| roberta_7421 a întrebat:

Aceasta intrebare vine din partea prietenului meu! "Am 23 de ani si lucrez la o firma care se ocupa cu automate de cafea, dar de 1 luna incoace mi s-a zis ca ar trebui sa dau la firma 7000 de lei, precum ca banii nu ar fi predati la ei.
Din punct de vedere legal firma poate sa-mi faca ceva, chiar daca eu nu am primit niciodata o factura sau o chitanta pe sumele predate si in acelasi timp nu am taiat nicio factura la clienti pe sumele pe care le incasez?
Doamnele de la casierie mi-au zis ca ele au un caietel pe care trec toate sumele care se predau si fac ele chitanta, dar eu nu am primit niciodata nici o chitanta ci doar un raport pe care scrie suma predata si este semnat de o doamna de la casierie.Acel raport nu are nici un numar de inregistrare si nici o stampila...
Multumesc mult!"
Astept cat mai multe pareri!

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca situatia sta asa cum ai expus-o mi se pare foarte ciudata, chiar nu exista nici o evidenta la acea firma? In mod normal firma trebuia sa dea automatele de cafea prietenului tau in baza unui aviz intern, semnat de el la primire. Tot asa, odata cu vanzarea catre un client, trebuia intocmita o factura fiscala iar pentru banii incasati de la clienti trebuia eliberata o chitanta. Banii trebuiau predati la casieria firmei pe baza unui monetar, la care era anexat cate un exemplar al chitantei date clientului iar casiera trebuia sa semneze de primire pe acel monetar. La prietenul tau trebuia sa ramana cotorul chitantierului, cu un exemplar din chitanta.
Daca nu s-au facut nici una din aceste evidente, atunci nu vad pe ce baza s-a calculat suma de 7. 000 lei. Prietenul tau trebuie sa lamureasca problema, pe cale amiabila. Daca nu se poate lamuri asa atunci firma va trebui sa emita o decizie de imputare a sumei respective si prietenul o poate ataca in instanta judecatoresca, cerand anularea ei. Firma va trebui sa dovedeasca insusirea sumei de catre prietenul tau, pe baza de acte, ori, daca situatia este cea descrisa nu va putea dovedi. Numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

E ff ciudata situatia. tu ai dat banii la caserie fara nici o chitanta? marfa cum ti a fost predata? e ceva putred aici. fara comentarii

| myrazvy a răspuns:

Mai nu facem justitie cum fac uni pe aici, ce ti se intampla sunt consecintele evaziuni fiscale, daca ai fi acceptat sa lucrezi clar cu facturi fiscale si citante, sau cu bonuri fiscale, aveai cu ce dovedi ca tu banii incasati de la clienti i-ai dat, dar u nu ai nimic, da casierita facea chitanta la negru pe o anumita firma, originalu care trebuia sa fie la acea firma se arde, a doua fila de chitanta ramane la ea, si a treia in bon de casierie.asa se fura mai nou. succes

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Pai intrebarea simpla e, unde sunt cei 7 mi de lei? De ce fix 7 mi de lei, dar oricum nu conteaza atat de mult suma, ci ramane intrebarea aia simpla.Banii? Daca tu ai incasat de la clienti banii, ei sunt, unde? Povestea asta are si un iz penal deoarece nu exista vanzare, cumparare fara chitanta, factura etc.Firma poate sa iti faca ceva, daca atunci cand ti-a incredintat automatele de cafea sau aprovizionarea lor sau ce ti-a incredintat ti-a dat cu acte asta.Adica ai semnat ca ai primit sub incredintare aia si aia si aia. Un fel de proces verbal.Depinde si de contractul de munca, ce prevede el. A, si un raport sau ce o fi ala fara numar de inregistrare si stampila de la casierie e doar o coala de hartie fara valoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
dar firma pe ce baza a stabilit asa intr-o doara ca trebuie sa predai 7000 de lei, tot asa ar fi outut zice si 8000 si 6000 si 20000?
ce prevede contractul tau de munca?
ce prevede postul tau?
ce atributii clare ai la firma?
la ce te-ai angajat lunar ca plan de "productie"?!
aveti jurist la firma?
cand ti s-a spus de suma asta?
ti s-a adresat un document in scris sau sunt doar vorbe?

ce ai predat totusi la firma - concret: cati lei - de cand lucrezi la firma? ai predat cu chitanta sau fara cei 7000 de lei pe luna? fii mai clar?

ce masuri te-ai gandit sa iei de azi inainte privind aceasta cerere a firmei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca firma ti-a dat niste produse pe care tu trebuia sa le livrezi si sa aduci inapoi banii, atunci e o mare problema... Daca ai adus banii si nu ai semnat la primirea si predarea lor(nu trebuie sa semnezi o hartie facuta de niste gestionari din cartier, ci un document, o lista dupa care trebuie sa ai o copie. o lista semnata de presedintele firmei ca a primit banii, stampila firmei, semnatura secretarei/contabilului). Te poate acuza de furt. Chiar daca la ei au ajuns banii si in continuare vor sustine contrariul, tu cum dovedesti ca respectivii au primit banii? Instanta nu i-a in considerare acele caietele, doar documentele oficiale.
Ai facut mare greseala! E bine sa te calmezi si sa ajungi la o intelegere cu firma, sa le ceri rabdare si mai ales sa vezi unde sunt banii(cu siguranta banii sunt la ei, dar mai vor sa traga niste bani de la tine sau vor sa te concedieze si nu stiu cum sa faca asta. Au gasit acum motiv, daca iti dai demisia pun pariu ca se rezolva totul.)
Ai grija data viitoare... Pentru orice banut pe care il primesti sau il dai, trebuie sa semnezi raportul(care sa fie legal si autorizat de firma)