| EUeStEEu a întrebat:

Ai nevoie de codul penal pentru a fi magistrat? Trebuie știut la perfectie? Adică așa cum este el scris

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bineinteles ca ai nevoie, pentru a ajunge magistrat trebuie sa intri si sa absolvesti INM si nu se poate nici una si nici alta fara a cunoaste foarte bine legislatia penala, inclusiv Codul penal si Codul de procedura penala.
Dupa absolvire si daca intri ca judecator in sectia civila a instantelor folosesti mult mai putin Codul penal, in schimb pentru procurori este mult mai important sa-l stii bine.

| Simpatic a răspuns:

Codul Penal pentru magistrati este precum anatomia pentru medici, deci e nevoie sa stii, dar nu a zis nimeni pe de rost.

| sierra1 a răspuns:

Pentru admitere in magistratură, cam da. După aia nu te mai deranjează NIMENI

| gabicoo a răspuns:

Da!
Ai nevoie de codul penal ca de aer!

Dar ca să ajungi magistrat e extrem de greu!
Foarte ușor e să ajungi în fața magistraților în baza aceluiași Cod penal!winking

| Donsavas a răspuns:

Da

| JicaContra a răspuns:

Printre altele, multe altele