| EDWARD96 a întrebat:

Ai voie sa porti nunceg la tine si sa ataci cu el?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu, nu ai voie, decat daca esti in legitima aparare.
Conform Codului penal, citez:
"ART.372. Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
  (1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări  cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
  (2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări  cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în  alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

| Purec a răspuns (pentru Ioandelasal):

2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări  cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în  alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă."

Sa inteleg din ce ai spus tu ca portul se pedepseste mai drastic decat folosirea? Putin cam ciudat, chiar nu inteleg chestia asta

| Ioandelasal a răspuns (pentru Purec):

Nu spun eu, asa prevede Codul penal, chiar daca pare un pic ciudat.

| Purec a răspuns (pentru Ioandelasal):

Mi-am dat seama ca nu spui tu, dar este un pic ciudat ca posesia unei arme sa fie pedepsita mai drastic decat folosirea. Nu cumva folosirea unei arme, implica, mai intai de toate sa o si detii?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Purec):

Detinerea nu se foloseste, reciteste cu atentie infractiunea. Poti sa o detii acasa, fara nici o urmare. Si se pedepseste mai aspru portul in anumite locuri, nu in toate locurile.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ataca cu el, nu zice nimeni Nu.

Dar vei sta in închisoare vreo 15-25 ani!

| Marian619 a răspuns:

Chiar vrei raspuns la o intrebara asa tampita?

| KraddyQ a răspuns:

Numai daca esti chinez si zici ca e pentru antrenamente laughing