| OvidiuMocanu a întrebat:

Ajutor doresc specializare ptr cineva care are 4 clase please.
Daca cunoasteti o scoala privata in cadrul careia se pot face specializari in diferite meserii orice, patiser, scafandru etc, va rog sa ma ajutati.
Il am pe fratele meu de 27 de ani si are gimnaziul neterminat doar 4 clase are un caracter frumos si un vocabular de nota 10, parinti mei sunt despartiti si fratele meu a locuit cu mama care nu a oferit nici o educatie.
Fratele meu a lucrat in diferite tari ca sofer, necalificat etc.
Acum am sansa sa ii ofer un job bun dar ii trebuie o diploma de studii.
Va rog sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Solutii exista si pentru asemenea cazuri!--- important este ca tu sau fratele tau sa culegeti informatii de la institutii precum :scoli cu progamul "a doua sansa", inspectoratul scolar, AJOFM si formatori autorizati de calificare profesionala).

O prima informatie:"programul "A doua şansă" are drept scop sprijinirea persoanelor cu vârsta de peste 14 ani care nu au finalizat învăţământul gimnazial, astfel încât acestea să îşi poată completa şi finaliza educaţia de bază din cadrul învăţământului obligatoriu, precum şi pregătirea pentru obţinerea unei calificări profesionale într-un anumit domeniu. "
iti sugerez sa citesti cu atentie toate cele 4 pagini din "Metodologie" din link-ul dat mai jos, inclusiv partea care se refera la "Situatiile in care se recomanda micsorarea duratei standard de scolarizare", respectiv situatia descrisa la litera c)---vezi link-ul :http://lege5.ro/......n-31082011

Daca ai citit," in situatia in care elevul prezinta unitatii de invatamant un CERTIFICAT DE CALIFICARE PROFESIONALA, obtinut intr-un sistem de formare continua si eliberat de catre un centru de calificare autorizat, pentru o ocupatie, poate beneficia de un program de pregatire individualizat in care poate parcurge doar modulele alocate invatamantului de baza ".
Aceasta inseamna ca se poate inscrie la un curs de calificare profesionala organizat de catre un formator AUTORIZAT. Cursul il poate face gratuit daca se inscrie la AJOFM ca "persoana aflata in cautarea unui loc de munca"( sa mearga la biroul de informare-consiliere din cadrul institutiei). Probabil ca, nu stiu sigur, cei de la AFOFM il vor consilia sa aleaga o ocupatie pentru care nu are nevoie, deocamdata, de cele 8- 10 clase. Daca nu se poate inscrie la un curs avand doar 4 clase, atunci nu-i ramane decat sa mearga la scoala prin programul "A doua sansa". De la Inspectoratul scolar se poate afla care sunt scolile (din localitatea de domiciliu)care au organizat un astfel de program.

Succes si numai bine!

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se poate să-şi continue studiile prin programe de tip "A doua şansă"!

"Art. 68. -... (5) Elevul care nu frecventeaza cursurile de zi ale unei clase din invatamantul obligatoriu, depasind cu mai mult de 2 ani varsta clasei respective, se afla in situatia de abandon scolar. Elevul aflat in situatia de abandon scolar poate fi inscris, la cerere, in forme de invatamant seral, cu frecventa redusa sau la distanta, pentru care se constituie formatiuni aparte.
(6) Tinerii care au depasit varsta scolara cu mai mult de 4 ani isi pot completa educatia de baza, prin parcurgerea unor programe de tip "A doua sansa", conform metodologiei Ministerului Educatiei si Cercetarii." - SURSA = R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Pentru a vedea la ce şcoli se organizează astfel de programe, trebuie să meargă la Inspectoratul Şcolar Judeţean.

Vezi alte detalii în Ordinul M.E.N. nr. 5248/31.08.2011 de la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/articles/16179

Toate cele bune.