| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor va rog! Un prieten pleaca in Anglia pentru munca si vrea sa ma duc cu el,si am foarte multe intrebari, ce acte am nevoie? Unde le fac si cat ma costa? Ce am nevoie sa imi gasesc ceva de munca acolo si ce as putea sa imi gasesc? Nu am liceul terminat conteaza asta acolo? Am o experienta modesta in IT, am mai lucrat la un service timp de 2 ani, engleza o stiu 95%.

2 răspunsuri:
| EnvyU a răspuns:

Am 2 prieteni, sotia unuia plus fratele ei, plecati in Anglia. Acolo vei avea nevoie de bani multi, ca sa ai unde sta. In principal sa te angajezi ai nevoie de national insurance number care ti-l faci in Londra si va dura undeva intre 2-6 saptamani. Fara acel nin nu prea te angajeaza nimeni. Si recent unii mai cer si cazierul care ala vine si mai greu si costa undeva la 50 de lire. Gasesti agentii acolo care nu ii intereseaza ce scoala ai facut sau daca ai experienta, te vor angaja in warehouse, unde vei face diverse, exemplu : la o fabrica de bureti, incarci camioane cu saci de bureti, sau ii impachetezi, etc. Evident daca vrei sa lucrezi undeva mai bine ai nevoie de o pregatire, diploma de liceu tradusa cred ca ar ajuta, dar nu stiu sigur. Poti face cursuri de pregatire acolo pentru ca vei avea mai multa credibilitate, insa costa. Problema cea mai mare ar fi banii si cazarea, proprietarii din Anglia nu vor persoane care nu muncesc, uneori vor si recomandari, adica sa le arati ca ai mai stat pe undeva, si evident depozitul care ar fi undeva la rentul pe o luna. Daca ai unde sta atunci ar fi perfect, te duci repede sa iti scoti acel national insurance number si apoi te-ai angaja repede. Transportul este scump, de exemplu un bilet de tren dus intors de la Southend la Londra costa cam 10 lire, si asta e doar o mica distanta de cam 2 ore. Nu stiu daca se poate face acel nin si in alt oras, din cate stiu se putea dar au modificat sa fie doar din Londra pentru ca au venit prea multi imigranti. Ah si iti recomand sa iti faci pasaportul chiar daca te poti duce doar cu buletinul, esti privit altfel daca ai pasaport. Ai avea nevoie de 1000-1500 de lire ca popa pana te angajezi sa faci bani. Si vei fi platit cu minimum wage care este 1000 lire pe luna, vei fi platit la saptamana. Nu te gandi ca viata este super in Anglia, viata este grea acolo, vei munci oriunde ca sa faci bani, va fi greu la inceput, dar daca ai vointa si induri multe cacaturi, poti trai decent, mai decent ca aici unde te lovesti de tot felul de oameni si legi de ****. Eu o sa ma duc prin primavara, pana atunci vreau sa strang bani, momentan am undeva la 7000 ron dar vreau sa am mai mult pentru ca nu ma pot baza pe "prieteni" happy

| Robotzzzi a răspuns:

Nu-ti trebuie niciun act.Trebuie doar sa stii limba cursiv.Acte iti face firma la care te vei angaja acolo.Desigur in Romania unde vrei sa te angajez iti cere liceul (diploma de liceu cu sau fara bac ), daca vei pleca in Anglia la fel peste tot iti cere liceul. Daca vrei sa mergi in Anglia te sfatuiesc sa mergi la sigur cu acte facute de firma respectiva unde vei lucra si din Tara vei pleca cu actele de munca tot in afara.
Te sfatuiesc sa-ti termini liceul la zi sau la seral (e tot una ) si sa faci 1-2 ani experienta aici pe cartea de munca dupa sa pleci in afara tari ca fara experienta nu te ia nimeni la lucru cu acte etc numai la negru dar la negru risti foarte mult.