| anonim_4396 a întrebat:

Ajutorul de somaj pentru absolventii de liceu. Banii imi vor venii din momentul inregristrarii in evidentele AJOFM, sau din momentul depunerii dosarului? Eu m-am inregitrat in evidentele lor in luna Iulie, iar pe data de 9 luna aceasta am depus dosarul, cuantumul fiind de 250 lei pe luna.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Indemnizatia se primeste de la data inscrierii, respectiv din luna aceasta.

| Jipa95 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Aha. Deci de luna viitoare iau 500 lei, dar restul lunilor ramase, iau cate 250 lei nu? happy

| Ioandelasal a răspuns (pentru Jipa95):

Nu stiu exact cum se va face plata, afli de la AJOFM.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"ART. 38 - (1) Indemnizaţia de somaj se acorda persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
l) expirării perioadei de 60 de zile, prevăzută la art. 17 alin. (2) lit. a)
(2) Indemnizaţia de somaj se acordă de la data prevăzută la alin. (1), dacă cererea este înregistrată la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în termen de 10 de zile de la această dată.
(3) Dacă cererea este înregistrată după expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevăzută la alin. (1), indemnizaţia de somaj se acordă începând cu data înregistrării cererii." - SURSA = Legea 76/2002 ( actualizată 2014 ) de la linkul :
http://www.ajofmbn.ro/......0somaj.pdf

Având în vedere că tu ai depăşit termenul de 10 zile ( prev. de alin. 3 ), vei primi ajutorul de şomaj de la data de 9 septembrie!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Primii bani din somaj, ii iei dupa trei luni de la depunerea somajului. Absolut toate somajele si pensiile se iau asa.La trei lun dupa ce ai pus dosarul vei lua primul somaj si pe lunile din urma.

| gicahagi a răspuns:

Eu l-am primit pe 16 luna asta pentru prima luna big grin

| Jipa95 a răspuns (pentru gicahagi):

Tu..ca eu am uitat sa ma duc de luna trecuta sa depun dosarul, ca aveam si eu acum big grin