| Cristi1Cristi1IdlibParty a întrebat:

Alegerile prezidențiale din SUA vor avea loc intr-un singur tur? Încă ceva: cat va conta d.p.d.v. procentual votul comisiei electorale si cât cel al cetățenilor?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Clinton a castigat votul popular, dar Trump a castigat electorii, asa ca el va deveni presedinte.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-a atras atentia aceasta intrebare. Nu iti pot da un raspuns dotit, dar vreau sa iti spun ca prea putin ma intereseaza de SUA si alegerile lor. Si pe putini intereseaza, mai ales in in site-ul asta unde 88% sunt copii.
Ma cam irita faptul ca sunt cativa Romani interesati de soarta SUA, pe cand un american nici nu stie sa enumere 5 tari din Europa. Circula pe Facebook un clpulet in care un reporter Roman face un sondaj in randurile americanilor. Poate ai vazut acel clipulet in care habar nu aveau de 5 tari din Europa, le enumerau gresit, confundau capitale cu tari s-a.m.d.

De asemenea am o scarba totala fata de Franta cu acel clipulet cu salutul Romaniei in care un actor francez costumat in cersetor Roman la o emisiune din franta, „prezenta" noul salut al Romanilor intinzand mana si zicand „da-mi si mie un euro" sau cam asa ceva.
Pentru state din acestea care fac misto-uri la televiziune si pentru Americani care nu le pasa absolut de nimeni decat de gainile lor din curte, simt si ar trebui sa simtim toti, un dezgust total. Ma scuzi pentru off-topic.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa fac si eu off topic la off topicul tau...dar ai fost vreodata in Franta? Eu da si nu am fost niciodata tratat aiurea pentru ca eram din Romania, in schimb m au deranjat cersetorii si tiganii cum nu am patit niciodata in Romania. In Paris sunt atat de agresivi si nesimtiti incat ii inteleg perfect pe francezi cat de mult ii deranjeaza. Asa ca nu cred ca trebuie sa judeci o tara doar dupa actiunile a catorava dintre ei... la fel cum nici noi nu trebuie sa fim judecati din cauza tiganilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Stiu asta! sad Asa fac unii tigani si chiar romani peste tot. Nu numai in Franata ci peste tot in lume. Dar m-a scarbit faptul ca la o televiziune Franceza s-a difuzat acea emisiune. Practic, vazand emisiunea si salutul Romanilor, m-a lovit pe mine, ne-a lovit pe toti.
Putea foarte bine sa realizeze o emisiune in care sa fi prezentat prin imagini si clipuri situatia spusa de tine si astfel ma scarbeam pe unii romani care fac ce fac in afara. Inteleageam situatia. Nu trebuia neaparat un astfelde pamflet la adresa tuturor Romanilor. Si nu e singurul pamflet.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai pe scurt, ma deranjeaza misto-ul Francezilor. laughing

| Cristi1Cristi1IdlibParty explică (pentru anonim_4396):

Sper sa nu ma înțelegi gresit, dar cred ca au o oarecare importanta alegerile din cel mai important stat membru NATO, alianta din care facem parte si noi. De asta am pus aceasta intrebare, nu pentru ca mi-ar pasa mai mult de soarta americanului de rand, decat de cea a romanului de rand. Cât despre Franța, sentimentul cel mai potrivit pe care ar trebui sa il avem față de ei este MILA, nu ura, pentru ca ei au fost cei care au dat dovadă de un comportament necivilizat, nu noi. Daca tot ne disprețuiesc atât, cred ca ii putem lăsa sa fiarbă în suc propriu, caci ei căutau atentie prin acel gest grotesc si oamenii răi care nu primesc atentie se "sting" singuri...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cristi1Cristi1IdlibParty):

Inteleg ca alegerile din SUA au o aorecare importanta. Dar mai inteleg ca si la ei sunt jocuri de putere ca si la noi de fapt. Jocuri dirijate din umbra de altii mult mai puternici decat un sef de stat din SUA sau alte tari. O sa ma interesez sa iti pot da un raspuns sconcret. Din cate stiu au fost doua scrutinuri in SUA, ca si la noi atunci cand candidatii nu au ajuns pragul de 50+1 voturi sau au fost la egalitate. Sper ca nu s-a schimbat nimic nici la americani. Scuze de off topic. Ai dreptate, francezii sunt demni de mila.

| pufulescu a răspuns (pentru suntserios):

Vai vai vai, te-au deranjat cersetorii romani? Ia fa o excursie prin locurile astea si iti garantezi ca ai sa-i imbratisezi si saruti pe obraji pe toti romanii si tigani pe care ii intalnesti!
93- Aulnay-sous-bois, Montfermeil, Clichy-sous-bois, La Courneuve, St-Denis, Aubervilliers, Epinay-sur-Seine, Pierrefitte-Stains.
95- Garges-lès-Gonesse, Sarcelles, Argenteuil.
91- Corbeil-Essonnes, Evry, Grigny.
94- Vitry-sur-Seine, Champigny-sur-Marne.
77- Meaux.
78- Mantes-la-Jolie, Les Mureaux, Trappes.
92- Nanterre, Gennevilliers.
75- Paris 18éme, Paris 19éme