| florin616 a întrebat:

Am 20 de ani, sunt operat la coloana si nu am sau avut vreodata serivici.Mi-am rupt coloana la scoala in urma cu 2 ani si am tija, nu pot ridica greutati si nu pot merge mai mult de 4 ore ca ma doare spatele de nu mai pot.Pot lua pensie de handicap? si daca da unde ma duc sa-mi fac? sau oricum ceva sa-mi dea bani, ca nu pot munci...se poate?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Citeste L.448/2006, cu md. si compl. ulterioare si te lamuresti in privinta drepturilor si procedurii.
Iti repet iarasi, nu exista pensie de handicap.

3 răspunsuri:
| Nonameagain a răspuns:

Poti munci. Sant si locuri de munca unde nu trebuie sa ridici greutati sau sa mergi mult. E drept insa, trebuie sa inveti mai mult pentru asta. Daca vrei.

| sanboss a răspuns:

Consulta un medic specialis si el iti va da mai multe detalii

| ViatacuLouie a răspuns:

Pensie de handicap nu poti avea, doar ajutor social... Imi pare rau sad