| Vale24 a întrebat:

Am 21 de ani, locuiesc cu mama si cu tatal vitreg in Italia, iar in buletin este trecut ca domiciliu comuna goga unde locuieste bunicul din partea mamei, tatal meu natural are domiciliul in magurele unde am copilarit dar locuieste tot in Italia. In urma divortului casa din magurele care era pe numele ambilor parinti a fost trecuta pe numele tatalui, mama fiind despagubita. In aceasta casa locuieste bunica din partea tatalui desi ea in acte domiciliul ei nu este aici.
Sunt in vacanta in Romania si as vrea sa stau in magurele in aceasta casa, bunica ma primeste insa nu am o relatie prea buna cu tatal meu si cu actula lui sotie. In cazul in care o sa vina si ei in vacanta si o sa vrea sa ma dea afara din casa si suna la politie pot face acest lucru, sau am si eu dreptul sa stau in aceasta casa, sau trebuie sa ma dezmosteneasca mai intai?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deocamdata, pana la decesul tatalui, nu ai nici un drept asupra bunurilor acestuia, doar dreptul la mostenire dar acesta se exercita doar dupa decesul lui.
Poti sta in casa atata timp cat el nu te da afara, daca iti cere sa pleci va trebui sa pleci.

4 răspunsuri:
| Tudy000 a răspuns:

Ai tot dreptul sa stai in oricare casa atata timp cat sunt detinute de parintii tai, la urma urmei cand se duce unul din ei una sau 2 case vor fi alte tale pe numele tau,nu va trebui sa imparti cu maicata de ex,iar in caz de dezmostenire acolo e alta poveste,nici un parinte nu cred ca e in stare de acest lucru,parere mea,deci stai linistit du-te in vacanta si daca taicato face figuri spune-i ca, chemi politia daca sare in sus, desi nu cred ca se va ajunge la asa ceva, dar daca zici ca nu va prea intelegeti probabil o sa incerce sa te **** la cap ca sa pleci cat mai repede.Da o funda daca e ok sfatulwinking, ah si am facut 2 ani de drept deci stiu cum sunt treburile astea.

| Vale24 explică (pentru Tudy000):

Eu sunt cam certat cu sotia lui si daca el ar chema politia sa ies din casa ce s-ar intampla?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Tudy000):

Ce spui tu este valabil doar pentru minori, nu se aplica pentru majori.

| Tudy000 a răspuns:

Nu s-ar intampla nimic,v-ar legitima pe amandoi,dar mai multa treaba ar avea cu taica-to decat cu tine, l-ar intreba daca e beat, l-ar intreba ce fel de ruda e cu tine, si daca ar continua sa sara in sus l-ar duce la sectie, deci stai linistit.