| elenamunteanu a întrebat:

Am 33 ani, 12 ani vechime in munca din care un an lucrat cu grad de hanticap grav si trei ani cu grad accentuat.doresc sa stiu cum se calculeaza pensia de invaliditate.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia de invaliditate se calculeaza la fel ca pensia pentru limita de varsta, cu precizarea ca se acorda un stagiu de cotizare potential, ca diferenta dintre stagiul de cotizare necesar pentru pensia pentru limita de varsta si stagiul de cotizare efectiv realizat pana la data stabilirii pensiei. In functie de gradul de invaliditate, pentru anii acordati ca stagiu potential, se acorda 0, 70(pentru gr.I), 0, 55(pentru gr.II) si 0, 30(pentru gr.III) puncte de pensie. Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calculul este complex. Mergeti la Casa de pensii sa va faca o simulare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pe forumuri de specialitate!

www.avocatura.com