| Hld_Hilde_1992 a întrebat:

Am contractul la firma actuala pe perioada nedeterminata si doresc sa demisionez. Problema este ca eu mi-am gasit un alt loc de munca si data inceperii este in 14.04. 2014. Am depus cererea de demisie si mi s-a spus ca abia in data de 18 imi poate accepta sa intru in preaviz. Eu nu ma mai pot prezenta la servici deoarece voi incepe dincolo in data de 14.04. 2014. Ce pot sa fac in acest caz?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In perioada de preaviz intri de la data depunerii cererii de demisie si trebuie sa lucrezi atatea zile cat este prevazut in CIM, dar nu mai mult de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, asta insemnand aproape o luna calendaristica. Pesemne ca termenul de preaviz, in cazul tau, se implineste pe 18.04. 2014.
Poti pleca si inainte de aceasta data cu riscul de a ti se desface disciplinar CIM, pentru absente nemotivate sau sa te intelegi cu actualul angajator sa-ti reduca perioada de preaviz.

| Hld_Hilde_1992 explică:

Din data de 14.04. 2014pana in 18.04. 2014 pana mi se termina preavizul, in acest interval pot sa imi iau concediu de odihna? Mulumesc si astept raspunsul tau!