| anonim_4396 a întrebat:

Am cumparat o garsoniera intr-un bloc unde este cate o teava de scurgere la 2 garsoniere. Teava trece prin camera mea in colt, la care trebuie sa ma leg si eu si vecinul de ea. El e mai vechi in bloc si si-a facut legatura cum a vrut, garsoniera mea fiind nelocuita pana acum.
El a pus-o intr-o pozitie nasoala:
-mai jos de ea nu pot sa ma leg ca trebuie sa sparg prea mult in podea(din ciment),
-mai sus nu pot ca e prea sus si nu mai am cadere la apa,
- de ea nu pot sa ma leg ca nu vrea el (m-a ameninta ca daca ma leg de ea o sa vad eu ce imi face etc.)
Nici nu stiu cum sta treaba cu autorizatile, daca ar fi sa sparg in podea.
Intrebarea mea este una de om disperat:
Ce este de facut? Ma poate ajuta cineva cu un sfat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este ciudata treaba, in mod normal trebuia sa fii legat la teava, nu sa faci tu legatura.
Daca nu te intelegi cu vecinul atunci te poti adresa asociatiei de proprietari, sa medieze o intelegere. Daca nu rezolvi asa poti sa-l dai in judecata pe vecin.
Nu este nevoie de autorizatie, pentru lucrari interioare, daca nu afectezi structura de rezistenta.

| wizard92 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Stiu ca trebuia sa fiu legat. Dar nu sunt.

| wizard92 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Da, trebuia sa fiu legat dar nu sunt(nu stiu de ce).
Si daca sparg in podea si ajung la vecinu de sub mine?

| Ioandelasal a răspuns (pentru wizard92):

Vorbeste cu vecinul de jos si ai grija sa nu ajungi la el. Dimensiunea gaurii nu trebuie sa fie prea mare, este destul un diametru de cca 6-8 cm.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inregistreaza-l sau mai bine filmeaza-l cand te ameninta si apoi spune-i sa se roage la Dumnezeu sa nu ti se intample ceva ca o incurca. Intre timp leaga-te in teava lui fara nici o problema. Oricum el n-are nici un drept in garsoniera ta.

| ionutz03 a răspuns:

Salutare,

Daca teava trece pe la tine, el cum vede ca te-ai legat de teava lui, daca nu ii dai acces inlocuinta? Indiferent prin ce mijoace ar vrea sa verifice (pecale legala, in locuita ta o sa aiba acces doar persoanele desemnate sa verifice, nicidecum vecinul).
Mergi la administrator sau asotia de locatari, ii chemi, le arati si tot tu vii solutia sa fie bine si pentru tine. Daca nu vor sa faca nici actionezi mai departe. Aici nu stiu exact daca sunt demersurile, dar banuiesc ca incepi cu o reclamatie la primarie.

Mult succes.