| YannTiersen a întrebat:

Am cumparat o masina adusa din Olanda.A avut scoase un rand de numere rosii si mai am dreptul la inca 2, dar nu am scos numere rosii si mi-am pus numere de Olanda dupa care am facut asigurarea si rovigneta la masina.Pot circula? Unii imi spun ca nu pentru ca asigurarea nu este valabila insa ea mi-a fost data fiind valabila iar acum sunt in suspans.Va rog sa ma lamuriti, asigurarea este valabila sau trebuie sa imi scot inca o data numere rosii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vezi ca risti un dosar penal pentru punerea in circulatie a unei masini neinmatriculate, pedeapsa este de la 1 an la 5 ani.

1 răspuns:
regis
| regis a răspuns:

Daca masina este inmatriculata in Olanda, iar asiguratorul ti-a emis o polita pe numerele de Olanda, nu vad care ar fi problema. Doar daca nu cumva polita este emisa in vederea inmatricularii, caz in care din cate stiu este valabila impreuna cu actul de cumparare, pe cel mult 30 de zile.