Întrebare recomandată | Kidoo24 a întrebat:

Am cumparat recent o masina. Opel Astra G Caravan, 2003, E4, Co2:127g/km, diesel motor de 1, 7. Vreau sa o inmatriculez pe numele meu dar taxa de mediu a fost recuperata, daca voi plati taxa va fi mai mare? Am calculat taxa normala pe siteul ANAF-ului si e in jur de 302 E, daca taxa a fost recuperata iar eu o voi plati iar taxa va creste sau va ramane aceeasi?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Valoarea timbrului de mediu este cea rezultata din calcul, nici mai mare si nici mai mica, indiferent ca taxa de prma inmatriculare/de poluare a fost recuperata sau nu a fost platita deloc deoarece masina a fost inmatriculata inainte de introducerea taxei sau in perioada de suspendare a acesteia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu are nicio legatura faptul ca a fost recuperata

| GhostRider02 a răspuns:

In mod normal ramane la fel.app din aprilie se ieftineste si taxa de inmatriculare la masinile de 12 ani(am un prieten care o face acum, la un vw sharan care in aprilie o sa aiba 12 ani si ii scade taxa din 1300 in 900 euro ).

| theodorafemme2001 a răspuns:

Nu, nu va fi mai mare.