| HFDJSHFDSHG a întrebat:

Am dat cuiva o teapa, mi-a depus banii in cont(60lei) si urma sa ii trimit produsul respectiv, dar nu i-am trimis nimic. asta nu unei persoane, ci 3. Ce imi poate face? reclamatie la politie? ma gandesc sa le returnez banii sau macar o parte din ei.
vreau raspunsuri serioase, chiar isi misca aia fundul pentru 60 lei?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti trezi cu 3 dosare penale pentru inselaciune, daca toti trei o sa-ti faca plangere penala, conform art.215 Cod penal, citez:
"ART.215.Inducerea în eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevarată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevarate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos material injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 12 ani.
Înşelăciunea săvârşită prin folosire de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 15 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
Inducerea sau menţinerea în eroare a unei persoane cu prilejul încheierii sau executării unui contract, săvârşită în aşa fel încât, fără această eroare, cel înşelat nu ar fi încheiat sau executat contractul în condiţiile stipulate, se sancţionează cu pedeapsa prevăzută în alineatele precedente, după distincţiile acolo arătate."

regis
| regis a răspuns:

Eu unul mi-as misca fundul si pentru 1 leu si crede-ma ca nu m-as lasa nici daca mi-ai returna banii ulterior. De altfel am fost la un pas sa fac asta pentru 3 euro unei firme, le-am dat termen o saptamana sa rezolve situatia si dupa multiple tentative s-au hotarat totusi sa imi restituie banii asa cum am vrut eu, inainte de expirarea ultimatumului.
Deci fii sigur ca daca respectivii iti fac plangere penala, nu vei iesi deloc bine. Nu e greu sa identifice cine e titularul contului si eu zic sa verifici inainte care sunt pedepsele pentru abuz de incredere sau inselaciune inainte sa mai dai astfel de tepe. Nu de alta, dar chiar si o pedeapsa cu suspendare ramane in cazier.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Are contul tau si numele tau, deci iti poate face o relaclamatie pentru inselaciune si da, isi misca aia fundul pentru 60 lei, iti fac si dosar penal pentru 60 lei

| dorin1990 a răspuns:

Salut.da isi misca fundul daca face reclamatie e obligatia lor sa te investigheze mai ales daca ai dat adresa destinatarului.

| Ronald0 a răspuns:

Exact ce-i trebuie.

| HFDJSHFDSHG explică:

Are doar nr contului si numele meu