| pelena12 a întrebat:

Am făcut o cerere la ITM Buzău pentru a mi se elibera o vechime de adverință în muncă.Am în cartea de muncă mai mulți angajatori.Ce sumă trebuie să plătesc dacă am 4 angajatori trecuți în cartea de muncă, 20 lei sau 80 lei.În ordinul 826 / 2014 nu se specifică faptul că se plătește suma înmulțită la angajatori?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Eu interpretez prevederile respective in sensul ca va trebui sa platesti cate 20 de lei pentru fiecare adeverinta, respectiv 80 de lei, fiindca se spune 20 lei/document si vor fi 4 documente, cate unul pentru fiecare angajator.
Totusi, pentru a nu gresi, este bine sa dai un telefon la ITM, interpretarea lor se va lua in considerare, s-ar putea sa-ti furnizeze datele pe un singur document.