| Stallone a întrebat:

Am facut schimb de telefoane cu o cineva de pe okazii si mi-a trimis un telefon crapat in coltul ramei desi in poza nu arata asta adica mi-a ascuns acest lucru si la telefon cand am vorbit mi-a zis ca telefonul e nou. Ce pot sa fac ca sa imi recuperez telefonul meu pentru ca persoana respectiva nu mai raspunde la telefon?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti face plangere penala pentru inselaciune, conform Codului penal, citez:
"ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(2)Înşelăciunea săvârşită prin folosirea de nume sau calităţi mincinoase ori de alte mijloace frauduloase se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani. Dacă mijlocul fraudulos constituie prin el însuşi o infracţiune, se aplică regulile privind concursul de infracţiuni.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."

4 răspunsuri:
| floryn1993 a răspuns:

Okazii.ro, un site unde, 9 din 10 utilizatori iau, teapa, am luat si eu teapa la fel cu un telefon, du-te la politie si dai datele celui care ti-a trimis telefon, happy

| raresandrey a răspuns:

Du-te la protectia consumatorului.

| Stallone explică (pentru raresandrey):

Si daca fac plangere primeste ameda sau cum? Mai multe detalii te rog.

| raresandrey a răspuns (pentru Stallone):

Vor face tot posibilul sa-ti recuperezi telefonul.