| anonim_4396 a întrebat:

Am facut un retur si mi-au zis ca imi vor returna banii. A trecut mai bine de o luna deja.Ce pot face in cazul asta? Mi se pare inselatorie, desi scrie clar pe site ca iti returneaza banii in caz ca nu esti multumit. Am si arhiva conversatiilor in care mi se promite returnarea banilor.
pot face o plangere la politie sau ar fi degeaba? Sunt sigura ca mai sunt multe persoane care au patit la fel, si desi nu este o suma uriasa, mi se pare hotie ca nu le-am dat banii pentru nimic.Mi-i pot recupera daca sesisez la polite?

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Buna
Legea obliga la returnarea banilor in 30 de zile, in contul tau bancar.
Am vazut ca aveai dubii in legatura cu numarul de cont, ai rezolvat?
Trebuie sa le dai IBAN, nu il gasesti pe card, dar il gasesti pe un extras de cont sau sunand la banca.
Daca le-ai furnizat corect contul, suna-i luni si spune-le caau trecut 30 de zile iar tu nu ai primit banii.
Daca refuza sau amana spune-le ca e dreptul tau si ca faci plangere la ANPC. De obicei ii sperie ideea.
Daca tot nu se simt, te duci si faci plangere, nu mai stai la discutii.
Bafta

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai intai vorbeste cu ei si sa-ti explice de ce nu ti-au returnat banii pana acum.
Abia apoi poti face o reclamatie la OPC si ar fi bine sa le spui ca-i vei reclama, daca nu primesti banii in cateva zile.

| VadTot a răspuns:

Te Rugam Foarte mult sa ne spui si noua umele acestui site! Este bine sa stim si noi de cine sa ne ferim ori sa fim precauti!

| anonim_4396 explică (pentru VadTot):

Mi i-au returnat azi, ce'i drept cu vreo 2 saptamani intarziere de la data aproximativa promisa.

| VadTot a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumeste te ca ti ai primit banii!

| DeyCj a răspuns:

Chestia asta e de competența OPC-uli, iar dacă și numai dacă e cazul și de a poliției.
Eu în locul tău trimiteam coletul cu plata ramburs, ca să fiu sigur că îmi văd banii.Succes

| cookie01 a răspuns:

Eu am patit una ca asta cu o carcasa care era stricata si nu am putut face nimic sa imi trimita banii inapoi. Nu am recurs la politie ca nu era o suma foarte mare dar cred ca se putea. In orice caz asa se intampla daca comazi pe siteuri de neincredere care iti dau ceva la un pret mai mic decat in alta parte.

| pac2oo6 a răspuns:

Depinde,unele firme pot returna banii si in 90 de zile lucratoare!