| Alex_AlexUnder_1997 a întrebat:

Am implinit 18 ani pe data de 20.05. 2015 este vreo problema daca imi fac buletinul pe data de 27 a lunii curente? Am fost plecat din judet si nu am avut cum sa rezolv problema. Multumesc anticipat

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sunt doua probleme: poti fi amendat pentru depasirea valabilitatii si nu-l poti folosi daca este expirat.

| anad a răspuns:

Mie mi-a expirat buletinul in ianuarie si am observat abia in mai. Nu m-a amendat nimeni si mi s-a eliberat un nou buletin fara nici o problema.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, poţi fi AMENDAT pentru că nu ţi-ai preschimbat CI în termenul legal :(

C.I. ( Cartea de Identitate, NU "buletinul" ) TREBUIE reînnoită/schimbată ÎNAINTE de împlinirea vârstei de 18 ani!

Poţi să-ţi schimbi C.I. cu cel mult 6 luni şi/sau cu cel PUŢIN 15 zile ÎNAINTE de a expira.

"In conformitate cu prevederile legale, cetățenii sunt obligati sa se prezinte, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani sau cu cel mult 180 de zile înainte de expirarea termenului de valabilitate a actului de identitate, dar nu mai putin de 15 zile, la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor la care sunt arondati cu domiciliul sau reședință, pentru a solicita punerea in legalitate cu un act de identitate. Nerespectarea acestor prevederi atrage raspunderea contraventionala, care se sanctioneaza cu amenda cuprinsa intre 40 lei si 80 lei, fara a exista posibilitatea achitarii, in 48 de ore, a jumatate din minimul sumei prevazute. " - SURSA :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!

Vezi alte detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_18.html

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru bursuc001):

Nu cred ca ii taie nimeni capul pentru faptul ca a intarziat o saptamana mai ales daca prezinta motive intemiate
Daca da peste un funtionar cu exces de zel, dornic de dea amenzi, are sanse.

| bursuc001 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Bună, Angycut happy

Bugetul statului are NEVOIE de bani rolling on the floor

De asemenea, ai observat că NU se admite o eventuală "motivare" a nerespectării legii şi amenda NU se înjumătăţeşte!
Asta pentru că a avut DESTUL timp să preschimbe C.I. cu 6 luni ÎNAINTE de a expirawinking

Deci, "şansele" de a fi amendat sunt destul de MARI sad

O zi faină să ai.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru bursuc001):

Mda... si daca zic ca taman atunci m-a lovit o alergie sunt plina de bube si nu pot sa fac poza? Sau ca m-a batut barbatul( vorba vine), am ochii umflati? Sau mi-am rupt piciorul...De unde sa stiu eu cu 6 luni inainte ce voi poti?

| bursuc001 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

De acord ( parţial ) cu tine; dar se merge pe ideea că, în acele 6 luni, ai avut timp destul să-ţi găseşti 1-2 ore ca să depui actele pentru preschimbarea CI...

| Fatamuntilor a răspuns:

Cartea mea de identitate a expirat intr-o zi de vineri, luni am mers sa predau actele si nu mi-a spus nimic
Ai intarziat o saptamna, nu cred sa ai problleme.Eu zic ca totul depinde de amabilitatea functionarului de acolo
Expica-i cauza, vei gasi intelegere, in general oamenii de acolo sunt intelegatori.

| PedoBarbie a răspuns:

La multi ani!