| m4n1ak a întrebat:

Am luat amenda sau nu?
Am fost in seara asta la un botez si pentru ca toti erau bauti am condus eu. M-a oprit politia si a cerut actele, am dat permisul si buletinul, iar actele masinii nu stiam unde sunt pentru ca nu e masina mea. Politistul a spus ca amenda e de 6-9 puncte pentru neprezentare de documente.
I-am explicat situatia cu botezul si cum eu trebuia sa duc pe toti acasa ca erau beti. Parea ca a inteles.
A scris datele de pe permis//buletin si m-a lasat sa plec.
Am luat amenda sau nu? Daca luam trebuia sa imi dea sa semnez ceva sau vine acasa amenda?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inca nu poti sti daca te-a amendat ori nu, poate sa intocmeasca ulterior p.v. de contraventie si sa ti-l trimita acasa, daca l-a facut il vei primi in cca 5-10 zile.
S-ar putea sa nu te amendeze ci sa spuna ca ti-a dat un avertisment, in acest caz nu se intocmeste p.v.
Nu era cu tine si proprietarul masinii?

| mgtow a răspuns:

Nu ai luat amenda pentru ca nu ai primit dovada unde scrie amenda si unde o poti plati

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ti s-a facut proces verbal nu ti-a dat amenda.